Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Těžba uhlí ve velkolomu Jiří má skončit za sedm let

Investice 17.05.2015 | 13:27 0 Komentářů

Těžba v sokolovské hnědouhelné pánvi pomalu končí. Města a obce kolem lomů z ní budou dočasně dál finančně profitovat.

Těžba uhlí ve velkolomu Jiří má skončit za sedm let

Sokolov – Ve velkolomu Jiří Sokolovské uhelné se bude těžit už jen asi sedm let. Jiří je přitom posledním velkým lomem, z kterého firma těží uhlí. Kolem roku 2023 velkostroje dorazí na hranici dobývacího prostoru a následně bude ložisko kompletně přetěženo, informovala firma na svých webových stránkách.

„Linie těžby je určená silnicí z Lomnice do Svatavy. Předpoklad je, že do těchto míst dojdeme zhruba za sedm let,“ uvedl Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné. Následně bude firma těžit už jen na zbytku zásob u Královského Poříčí ve směru na Nové Sedlo.

Závěrečná fáze těžby v sokolovském hnědouhelném revíru přitom bude značně složitá. Zatímco v nejhlubším místě lomu byla až 55 metrů silná panenská sloj, dnes činí mocnost vrstvy uhlí jen kolem 37 metrů a je velmi silně zasažena historickou těžbou. Ve směru postupu je dokonce přetěženo až 80 procent území.

„To má zcela zásadní vliv na výrubnost i na ekonomiku provozu,“ uvedl Pöpperl. Z horní partie sloje tak dnes lze získat přibližně 15 procent uhlí, z druhé lávky jen kolem poloviny a ani o další metry níže nepřekračuje tento objem 70 procent.

„V důsledku toho se v následujících letech objem těženého uhlí sníží až na hranici, kdy bude stačit pouze pro pokrytí vlastní potřeby zpracovatelského kombinátu ve Vřesové,“ dodal.

I když těžba v sokolovské hnědouhelné pánvi pomalu končí, budou z ní dočasně města a obce kolem lomů finančně profitovat.

„Obcím přísluší poplatek z vydobytého nerostu, z dobývacího prostoru a poplatek z vynětí zemědělské a lesnické půdy. Z nich je jednoznačně nejvýznamnější poplatek z vydobytého nerostu, který jen v případě naší společnosti činí kolem 30 milionů ročně. Dělí se podle toho, na jakém katastru dochází k těžbě, a obec pak z celkové odvedené částky dostává, dle stávající legislativy, 75 procent, zbývajících 25 procent jde státu,“ shrnul Pöpperl.

Pokud by ale stát razantně zvýšil poplatky za těžbu, mohlo by to mít vliv i na dobu, do kdy bude Sokolovská uhelná těžit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.