Čtvrtek 13. srpna. Svátek má Alena.

Testování základního příjmu ve Finsku skončí

Investice 24.04.2018 | 13:23 0 Komentářů

Finsko nebude po roce 2018 pokračovat v experimentálním programu, ve kterém dostávalo dva tisíce náhodně vybraných nezaměstnaných občanů základní příjem 560 euro měsíčně. K reformě sociálního systému na základě garantovaného příjmu ale zatím nedojde.

Cílem programu bylo prokázat, zda garantovaný příjem přiměje účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci. Účastníci si totiž k základnímu příjmu mohli přivydělat libovolné množství peněz, aniž by přišli o sociální dávky.

Program se měl rozšířit i na zaměstnané pracovníky, ale finská vláda žádost výzkumníků neschválila. Dva roky jsou příliš krátká doba na to, abychom přijali nějaké závěry z tak velkého experimentu,“ řekl finské veřejnoprávní televize YLE Olli Kangas, vedoucí výzkumník v projektu. „Bývali bychom potřebovali více času a peněz, abychom mohli získat nějaké spolehlivé výsledky.“

Zda se program neosvědčil, nebo finská vláda vyčkává, není zřejmé. „Vláda v současnosti činí změny, které náš systém posouvají pryč od základního příjmu,“ řekl švédskému listu Svenska Dagbladet Miska Simanainen, výzkumník agentury Kela.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.