Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží

Investice 21.10.2009 | 13:50 0 Komentářů

Čtvrtina odběratelů ale letos ušetří tisíce korun

Praha – Téměř polovina velkých teplárenských společností chce v příštím roce zvýšit ceny tepla pro domácnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Teplárenského sdružení, kterého se zúčastnilo 33 společností, dodávajících teplo do celkem 1,1 milionu domácností.
Zvýšení cen do pěti procent oproti letošnímu roku předpokládá 46 procent tepláren. O více než pět procent plánuje zdražit 15 procent společností. Zhruba pětina (21 procent) firem chce nechat ceny na letošní úrovni. Necelá desetina tepláren naopak plánuje pokles cen až o pět procent.
O řádově desetikoruny na 1 GJ zdraží hlavně uhelné teplárny. Důvodem je růst cen paliva, vody, vyšší sazba DPH, ekologické investice a další výdaje.#obj_4351
Oproti tomu plynové teplárny zatím cenu nedokážou přesněji odhadnout, protože závisí na aktuálním vývoji ceny plynu. Pokud zůstane stejná nebo mírně klesne, teplárny přesto mírně zdraží kvůli zvýšení DPH a zdražení dalších vstupů. Zlevnění tak lze čekat jen při výraznějším poklesu cen samotného plynu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.