Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Teplo příští rok zdraží o šest až devět procent

Českým domácnostem v příštím roce vzrostou náklady na teplo většinou v rozmezí mezi šesti až devíti procenty.V některých lokalitách však bude nárůst až dvouciferný, odhaduje Teplárenské sdružení.

Důvodem takového zdražení tepla je hlavně zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent a vyšší ceny paliv.

"Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi třemi až pěti procenty, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv," uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

"Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 procent. Cena samotné komodity – zemního plynu – je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu," uvedlo Teplárenské sdružení.

Pro rok 2012  teplárny počítají se zdražením uhlí a řada z nich také nemá na příští roky zajištěny nové kontrakty na dodávky uhlí. Výrazně zdraží také plyn pro lokální vytápění.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.