CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

19. 11. 2014

0 komentářů

Teplárny vrátí lidem přeplatky, pro příští rok ale zdraží

 


 

Teplárny vrátí lidem přeplatky, pro příští rok ale zdraží

Praha – Loňská mírná zima i nadprůměrné teploty letos na podzim ušetří domácnostem napojeným na teplárny až tisíce korun za vytápění. Odhaduje to Teplárenské sdružení České republiky.

Průměrně by domácnosti díky teplému počasí mohly letos ušetřit tři až pět gigajoulů tepla. „S vyúčtováním za loňský rok tak mohou dostat na přeplatcích 1750 až 3000 korun,“ odhaduje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Konečné vyúčtování tepla za rok 2014 ale lidé obdrží až ke konci roku 2015, stejně jako v předchozích letech. Oproti cenám elektřiny nebo plynu totiž dodavatelé nemusí oznamovat konečné ceny předtím, než si lidé jejich službu „koupí“. Teplárny uvádějí jen předběžnou kalkulaci, výslednou cenu spočítají až zpětně, určitou dobu pak trvá i jejich zpracování Energetickým regulačním úřadem. Regulátor oznamuje definitivní ceny tepla až ve druhé polovině následujícího roku,“ potvrzuje analytik webu CenyEnegie.cz Petr Woff.

Přeplatky za letošní rok dokážou patrně vykompenzovat mírný nárůst cen tepla, který Teplárenské sdružení očekává pro příští rok. Konkrétní vývoj cen opět závisí hlavně na druhu paliva a řadě lokálních faktorů.

REKLAMA

Jen mírné zdražení

Největší meziroční nárůst cen se očekává u tepláren spalujících hnědé uhlí. Podle Topolánka se zvýší do pěti procent. „Při průměrné spotřebě by mohly roční náklady na teplo z uhelných tepláren v příštím roce stoupnout asi o 300 až 500 korun,“ dodává.

Domácnostem, které odebírají teplo z plynových a černouhelných tepláren nebo tepláren spalujících biomasu (asi čtvrtina z 1,5 milionu domácností napojených na centrální zásobování teplem) se cena za teplo buď nezvýší vůbec, nebo vzroste jen mírně, maximálně však do tří procent.

Teplárenské sdružení oslovilo v rámci pravidelného průzkumu teplárny, které zásobují 167 měst a obcí, tedy skoro 1,2 milionu bytů. To představuje téměř čtyři pětiny z celkového počtu dálkově vytápěných bytů.

Teplo tvoří čtvrtinu nákladů domácností

Podle údajů Teplárenského sdružení činily v letošním roce náklady na teplo u domácností napojených na teplárny asi čtvrtinu veškerých nákladů na bydlení. Největší položku představovalo s 35,3 procenta nájemné. Asi pětinu nákladů představovala elektřina, dalších 15,3 procenta pak vodné.

REKLAMA

Ještě v roce 1993 přitom bylo největší položkou právě teplo – dosahovalo 39,6 procenta nákladů na bydlení, zatímco nájem jen 30,7 procenta.

„U domácností napojených na soustavy zásobování teplem v bytových domech se podíl nákladů na vytápění v nákladech na bydlení dlouhodobě snižuje. Cena tepla postupně roste, ale tento nárůst je eliminován úsporami tepla v domácnostech,“ vysvětluje Topolánek.

Elektřina ani plyn nezdraží

A jak na tom budou ceny dalších energií? Dodavatelé elektřiny a plynu zatím své ceníky pro příští rok nezveřejnili. Učinit tak mají nejpozději do 30. listopadu.

Podle odhadů analytika webu CenyEnergie.cz Petra Woffa by měla cena za samotnou silovou elektřinu zůstat stejná jako v loňském roce, nebo mírně (maximálně o dvě procenta) zlevnit.

REKLAMA

Podobná očekávání má také jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. „Celkově očekávám mírné snížení cen elektřiny a v menší míře i plynu v rozsahu od jednoho do tří procent,“ říká. Zdražovat by se rozhodně nemělo.

„Svoje ceny elektřiny pro rok 2015 už nám sdělili dodavatelé z opačných konců srovnávacího žebříčku. Nejlevnější prodejce zlevní samotnou energii o pět procent. Letošní nejdražší dodavatel mi prozradil, že neplánuje nic měnit,“ říká bez bližších detailů Woff.

Záležet bude také na tom, jak se změní cena regulované části elektřiny. Ta tvoří 55 procent celkové ceny a rozhoduje o ní Energetický regulační úřad. Jasno by mělo být na přelomu listopadu a prosince.

„Podle návrhů cenových rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny elektřiny pro rok 2015 se zdá, že úprava regulované části cen elektřiny by mohla mít relativně neutrální dopad, rozhodně ale nepůjde o nějaký pokles,“ předpokládá analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

„V případě plynu je v příštím roce pravděpodobná spíše cenová stagnace,“ myslí si Woff. „Některé plynárenské společnosti připouštějí, že mírně zdraží jen vybrané tarify,“ dodává.

„Tržní cena plynu by nemusela v příštím roce nějak růst. V evropských tržních cenách – a tím i českých cenách pro konečné zákazníky –  se může ale negativně projevit vliv měnového páru dolar/euro, respektive posílení dolaru vůči euru,“ vysvětluje Petr Hlinomaz.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *