CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

08. 04. 2013

0 komentářů

Tento týden nepřinese pro korunu větší změnu

 


 

Obchodování na devizových trzích bylo během uplynulého týdne kratší o pondělní svátek ve většině evropských zemí, který však byl následně kompenzován řadou ekonomických ukazatelů a rizikových událostí. Ze čtyř očekávaných měnových zasedání centrálních bank bylo pouze jedno pro trhy opravdovým překvapením. Bank of Japan oznámila spuštění programu kvantitativního uvolňování, které se svým objemem vyrovná mimořádným opatřením ze strany Fedu. BoJ dále uvedla, že se během následujících dvou let bude snažit o dosažení inflačního cíle na úrovní 2%.

Takovýto radikální krok se okamžitě odrazil na kurzu japonského jenu, který zaznamenal výrazné ztráty. RBA, ECB a Bank of England se ve všech případech rozhodly pro zachování současného nastavení měnové politiky beze změny. Zveřejněná data z eurozóny byla ve větší míře pro investory spíše zklamáním, ale vzhledem k očekávanému rozhodnutí ECB, neměla data na trhy takový dopad. Z pohledu politických událostí k žádným větším změnám nedošlo, v Itálii pokračuje absence funkční vlády, zatímco na Kypru zůstávají v platnosti pravidla pro omezení pohybu kapitálu a tamní ministr financí rezignoval na svůj post. Nejnovější makrodata z Velké Británie byla smíšená, čímž si britská libra do jisté míry i nadále zachovala statut bezpečné měny. Americké ukazatele byly tentokrát oproti očekávání poněkud slabší, ale v porovnání s EU a Velkou Británií stále vykazují lepší výkonnost. Tento scénář tak nadále udržuje při životě šance na ukončení některých podpůrných opatření z programu kvantitativního uvolňování Fedu v závěru letošního roku, což vedlo k růstu indexu amerického dolaru na 8-měsíční maximum.

Koruna během týdne oslabila ve vztahu k americkému dolaru na nejslabší úrovně od loňského léta. Česká měna byla negativně ovlivněna slabými ekonomickými ukazateli z domácí scény, které zvýšily pravděpodobnost intervence proti koruně ze strany ČNB. Výrobní index PMI prohloubil své ztráty díky nízkým objednávkám a slabšímu subkomponentu zaměstnanosti, zatímco maloobchodní tržby za únor vykázaly meziroční propad o 4,7% a potvrdily tak nepříznivou situaci českých spotřebitelů.

Hlavní události tohoto týdne

Nadcházející týden s největší pravděpodobností nepřinese pro korunu větší změnu. Ukazatele výroby za minulý měsíc zřejmě klesly pod odhady trhu a cenové tlaky zůstávají i nadále na minimální úrovni. Tato kombinace tak nahrává předchozím komentářům centrální banky, která zmínila další měnové kroky v podobě intervence proti koruně na devizových trzích za účelem jejího dalšího oslabení.

REKLAMA

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *