Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Tendr na těžbu dřeva: Ani protest zatím nic nezměnil

Investice 10.05.2010 | 14:46 0 Komentářů

Půldruhého tisíce malých pil přežilo krizi. Přesto teď mnohé čeká zřejmě krach

Praha – Ani po demonstraci zhruba dvou set lidí před budovou ministerstva zemědělství na pražském Těšnově není jisté, zda se změní kritizovaný tendr na lesnické práce, který vyhlásily Lesy ČR.
„Současné úvahy směřují k tomu, aby se vstup do výběrových řízení umožnil i střední vrstvě podnikatelů v lesním hospodářství,“ konstatoval dnes náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Jiří Novák. Nic bližšího ovšem neuvedl.
Naopak příliš neuklidnil podnikatele v dřevozpracujícím průmyslu: „V ČR je asi 1 500 malých pil, které zpracovávají dřevo – a to je na naši zemi příliš velké množství,“ podotýká Novák. Na pokles počtu těchto firem podle něj dosud přitom neměla vliv ani nedávná ekonomická krize.
Současná podoba tendrů podle předsedy Sdružení živnostníků v lesním hospodářství Petra Šuberta vyhovuje pouze velkým firmám, které živnostníkům za odváděnou práci málo platí. Živnostníci požadují, aby mohli nakupovat dřevo přímo od LČR, což současné tendry neumožňují. Podle Hnutí Duha by měly tendry respektovat doporučení expertní skupiny Národního lesnického programu, která kritizovala podklady k vyhlášení tendrů a jejich současnou podobu nepodporuje. Jenže nadřízený orgán, koordinační skupina Národního lesnického programu, podle Nováka doporučení expertů neschválil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.