Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Tempo inflace v eurozóně zrychlilo

InvesticeMakro 17.07.2019 | 15:30 0 Komentářů

Růst spotřebitelských cen v eurozóně zaznamenal zrychlení z květnového 1,2 % na 1,3 %. To vyplývá z dnes zveřejněné zprávy evropského statistického úřadu. Ten původně odhadoval, že se bude inflace držet na stejné hodnotě jako v květnu tohoto roku.

Růst spotřebitelských cen se rozchází s dřívějším odhadem Eurostatu, od května se zrychlila z 1,2 % na 1,3 %, ten odhadoval, že bude v červnu beze změny.

Nejnižší inflaci zaznamenalo tento rok Řecko s 0,2 %, následuje Kypr s 0,3 % a Dánsko s Chorvatskem s 0,5 %. Země naopak s nejvyšší inflací jsou Rumunsko s 3,9 %, Maďarsko s 3,4 %. Česká republika se drží na 2,4 %, přičemž průměr v EU je 1,6 %.

Poměrově letos nejvíce k růstu cen přispěly služby a to o 0,73 procentního bodu, za nimi ceny potravin, alkoholu a tabáku, které se zvýšily o 0,30 procentního bodu, energie se zvýšily o 0,17 procentního bodu.

Evropská centrální banka se snaží udržet inflaci v eurozóně pod dvěma procenty. Přičemž měnový výbor ECB se sejde už příští týden. Podle jednoho z jejich členů Benoa Coeruého je banka připravena přijmout opatření, který by dopomohla k dosažení jejího dlouhodobého cíle.

Zdroj: Patria.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.