CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

23. 03. 2015

0 komentářů

Téměř třetinu velkých českých výrobních závodů řídí cizinci

 


 

Téměř třetinu velkých českých výrobních závodů řídí cizinci

Praha – Na 30 procent velkých českých výrobních závodů, které zaměstnávají přes 250 zaměstnanců, řídí cizinci. Průměrná základní mzda těchto manažerů je 230 000 korun. Vyplývá to ze studie společnosti Anderson Willinger, která se zaměřuje na přímé vyhledávání vrcholových manažerů. Zapojilo se do ní 340 vrcholových manažerů, tedy nejvyšších šéf závodu či továrny, ne lidí ze středního managementu, kteří vedou nějaký konkrétní úsek.

„Zdaleka nejvíc investic mají v Česku německé podniky, a tak není divu, že desetinu tuzemských podniků vedou právě Němci. Následují Francouzi s pětiprocentním podílem. Celkem čtyři procenta manažerů ze Slovenska lze vysvětlit spíše jazykovou a kulturní blízkostí obou zemí než nutností dosazovat vlastní management, který dohlédne na investice,“ uvedla partnerka Anderson Willinger Lucie Teislerová.

Na 70 procent tuzemských výrobních podniků tak však stále vedou Češi. Znamená to podle ní, že firmy zde nachází dostatek talentovaných a zkušených manažerů i na klíčové pozice a nejsou nucené poohlížet se po posilách ze zahraničí.

Ke mzdě bonusy a motivační programy

Fixní mzdy manažerů výrobních závodů nebo továren se pohybují okolo 230 000 korun měsíčně. Rozptyl je ale značný, mzdy se pohybují od 140 000 do 350 000 korun. Jejich výši výrazně ovlivňuje míra automatizace výrobních procesů závodu, země původu společnosti a stav závodu v době nástupu manažera. Celkové odměny mohou být ještě výrazně vyšší. Promítnou se do nich bonusové složky, které dosahují až desítek procent nad rámec základní mzdy, a různé motivační programy pro management.

REKLAMA

Nadnárodní firmy obvykle počítají s vyšší fixní částkou a bonusy okolo 30 procent. Lokální firmy či zahraniční firmy s jedním majitelem naopak dávají přednost nižšímu fixnímu základu a bonusům, které mohou celkovou odměnu manažera zvýšit až o 100 procent.

Angličtina je nezbytností

Průměrný věk manažera je 45 let, ti nejtalentovanější si na podobné pozice dostávají ve 30 letech formou interního povýšení. Na 80 procent z nich v minulosti působilo na pozici manažerů kvality, 21 procent prošlo manažerským studijním programem a získalo titul MBA. Angličtina je pro tyto manažery nezbytností, tímto jazykem hovoří 87 procent oslovených manažerů. Dvě třetiny ředitelů podniků mluví česky, slovensky a německy, 22 procent francouzsky.

Češi se na pozice manažerů prosazují také na zahraničních trzích. Nejvíce jich působí v sousedních zemích, v balkánských státech v rámci expanze českých podniků na méně rozvinuté trhy v Evropě, ve Francii, Velké Británii, Spojených státech nebo v takzvaných zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Podíl českých manažerů na Slovensku je srovnatelný s přílivem slovenských manažerů do Česka, jde o podíl v řádu jednotek procent, dodala Teislerová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *