Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Téměř polovinu českých státních dluhopisů drží zahraniční investoři

Investice 28.04.2017 | 17:19 0 Komentářů

Ke konci března skoro polovinu českých státních dluhopisů v korunách drželi zahraniční investoři. V absolutní částce jde podle ministerstva financí zhruba o 718 miliard z celkových 1,518 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Na konci loňského roku zahraniční investoři drželi zhruba třetinu dluhopisů.

Podle analytiků jde o rekordní úroveň. „Levné financování v korunách a spekulace na posílení české měny vyústily před koncem tvrdého závazku ČNB v masivní nárůst objemu českých korunových dluhopisů a pokladničních poukázek v držení zahraničních investorů,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. V dubnu podle něj podíl zahraničních investorů překonal 50 procent.

ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. Koruna se aktuálně obchoduje lehce pod hranicí zrušeného kurzového závazku 27 Kč/EUR.

Podle Dřímala se Česko ke konci března stalo středoevropskou zemí s nejvyšším podílem zahraničních investorů vlastnících státní dluhopisy.

Za tímto nárůstem je sázka zahraničních investorů na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB. Státní dluhopisy jsou totiž pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze umístit.

Vysoký zájem zahraničních investorů zároveň snížil výnosy českých dluhopisů, a v mnoha případech dokonce státu zajistil, že si půjčoval za záporný úrok. „Zároveň však představuje riziko do budoucna. Pokud se někteří zahraniční vlastníci českých obligací rozhodnou je prodat, mohou výnosy poměrně prudce vzrůst. To se týká především dluhopisů s krátkými splatnostmi, kde je koncentrace zahraničních investorů největší,“ upozornil Dřímal.

Celkově má stát ke konci března vydané dluhopisy za 1,732 bilionu korun, z toho je 214 miliard v zahraničních emisích dluhopisů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.