Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Tajné dohody o daních byly v pořádku, brání se Juncker

Investice 12.11.2014 | 13:53 0 Komentářů

Lucembursko v minulých letech umožnilo tajnými dohodami okolo 340 nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně.

Tajné dohody o daních byly v pořádku, brání se Juncker

Brusel – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se brání.

Daňové dohody, které Lucembursko v minulosti uzavřelo s řadou nadnárodních firem, podle něj byly v souladu s národním i mezinárodním právem.

Zároveň ale připustil, že je politicky odpovědný za vše, co se dělo v době, kdy byl dlouhá léta v Lucembursku premiérem.

Nízké daně pro nadnárodní firmy

Předseda Evropské komise čelí jen pár týdnů po nástupu svého týmu do čela evropské exekutivy skandálu poté, co rozsáhlé novinářské šetření odhalilo, že Lucembursko v minulých letech umožnilo tajnými dohodami okolo 340 nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně.

Vysvětlení od někdejšího dlouholetého předsedy lucemburské vlády žádají také poslanci Evropského parlamentu, kteří o věci budou v Bruselu diskutovat. Junckerovo vystoupení na tiskové konferenci k jednání jeho Komise nebylo předem avizované.

Řešení podobných situací by podle Junckera mělo být na celoevropské úrovni, neboť jde o důsledek uplatňování různých pravidel v různých zemích.

Do útoku předseda EK přešel ve chvíli, kdy zdůraznil, že Komise bude tvrdě bojovat s daňovými úniky a snahou vyhýbat se placení daní. „Toto nejsou jen slova, ale skutečný záměr Komise. Jsme pro větší fiskální průhlednost,“ řekl.

Potřeba je podle něj například intenzivnější výměna informací mezi státy.

Nikoho jsme nediskriminovali

Juncker uvedl, že Lucembursko se chovalo v souladu s právem, pokud nikoho nediskriminovalo.

„Ke všem společnostem a všem investorům se musí přistupovat stejně. Lucemburské právo to zajišťuje,“ poznamenal někdejší premiér a ministr financí. „Vše, co se stalo, bylo v souladu s národní legislativou a odpovídajícími mezinárodními pravidly.“

Připomněl také, že v Lucembursku je daňová administrativa autonomní.

„Jsem politicky odpovědný za to, co se stalo v každém koutě této země, která naštěstí není nijak veliká,“ poznamenal. Zdůraznil také, že v jeho minulosti není nic, co by naznačovalo, že se snažil napomáhat firmám, aby nemusely daně platit.

Uzavřených dohod by prý litoval v případě, že by umožnily společnostem nedanit vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.