CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

29. 08. 2013

0 komentářů

Sýrie začíná rezonovat i ve střední Evropě

 


 

Pravdou je, že syrský konflikt sám o sobě není pro většinu rozvíjejících se trhů primárním nebezpečím. Nejistota s ním spojená přichází ale v nevhodnou chvíli, kdy řada rozvíjejících se ekonomik od Asie po jižní Ameriku čelí odlivu kapitálu. Hlavním důvodem je strach z obratu v politice amerického Fedu. Ten nejvíce poškozuje ty ekonomiky, které si v uplynulých letech vybudovaly závislost na super-levném dolaru, a výrazně se jim zhoršila bilance běžného účtu platební bilance. Odliv kapitálu dostává pod tlak tamní měny, a to ve chvíli, kdy je domácí inflace vysoko. Turecká inflace se blíží 9 % a indická 10 %. Tamní centrální banky jsou proto nuceny bránit měnu tvrdší měnovou politikou, která sráží domácí investice, zhoršuje hospodářské vyhlídky a teoreticky může nastartovat další vlnu odlivu kapitálu. V některých ekonomikách se k těmto makroekonomickým problémům přidávají i problémy politické – například v Turecku.

Jak do toho všeho zapadá Sýrie? Zatím je třešničkou na dortu plném problémů, je katalyzátorem, který dal v posledním týdnu průchod k výraznějším výprodejům na rozvíjejících se trzích. Až nejistota kolem Sýrie opadne, budou z toho těžit především ty měny, které se svezly s výprodeji na rozvíjejících se trzích, ale jejich ekonomiky nemají žádné výrazné makroekonomické nerovnováhy. K těm patří celá střední Evropa, která má nízké deficity běžného účtu a momentálně se může těšit z pěkného německého oživení.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ruským oligarchům moc nepomůže

Kryptoměny mají být nezávislé na státních regulátorech, což může být pro mnohé výhoda, ale pro jiné zase riziko. Diskuse kolem nich se objevily také v souvislosti s Ruskou agresí na Ukrajině a na ní reagujícími sankcemi. Jak se ale ukazuje, bitcoin starosti ruských oligarchů nejspíš nevyřeší.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

22. 03. 2022

Němci se připravují na krizi, a co vy?

Německá vláda vyzvala občany, aby se zabezpečili pro případ krize či války. Podle nové koncepce civilní obrany by se lidé měli zásobit jídlem, vodou, ale i palivem a dalšími praktickými věcmi. V případě konfliktu budou muset civilisté také pomáhat armádě na vnějších hranicích NATO.  Víte, co byste měli doma mít v případě napadení státu nebo jiné katastrofy?

Text: Monika Lukešová

24. 08. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *