Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Swiss Life: Češi loni přišli díky stavebnímu spoření o 83 milionů

Loni si stavební spoření uzavřelo 433 000 lidí, nejčastěji s čistou úrokovou mírou 1,7 %. V loňském roce přitom inflace dosáhla výše 3,3 %, za posledních 10 let pak 2,4 %. Státní podpora stavebního spoření poklesla na maximálně 2 000 Kč ročně. Úhrnná ztráta, která těmto klientům za loňský rok zejména díky inflaci vznikla, dosahuje nejméně 83,1 mil. Kč, tedy 192 Kč na osobu. Ukázala to analýza společnosti Swiss Life.

Situace okolo stavebního spoření je ukázkovým příkladem, jak nízká je úroveň finanční gramotnosti v České republice a jak zoufale se zde nedostává kvalitního a hlavně důvěryhodného finančního poradenství,“ komentuje uvedená zjištění Martin Valach, generální ředitel společnosti Swiss Life Select.

Díky poplatkové politice stavební spořitelny fakticky nenabízí žádný výnos, naopak klientům ještě ukrajují z už tak nízké státní podpory. Bez ní by bylo spoření ztrátové, bez ohledu na inflaci,“ uvádí alarmující zjištění Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select. 

Zdroj: Swiss Life

5 komentářů: “Swiss Life: Češi loni přišli díky stavebnímu spoření o 83 milionů”

 1. Podvedená klientka napsal:

  No, jasně zloději a podvodníci nám budou radit! A copak je lepší než stavebko? Ta vaše Immofinanz nebo snad to „skvělé spoření“ v IŽP, vy gauneři!

  • napsal:

   Přestaňte už sem prosím přispívat, je to od vás pořád ta samá písnička…podvedená klientka od AWD tu už píše přes rok pořád to stejné…

 2. TM napsal:

  propo a jeje, byť je ta TZ blábol,
  neuvádějí tam efektivní urok míru, ta by skutečně byla vyšší,
  ale čistou, a v tom mají pravdu.
  Když už něco, naučte se číst a pak je peskujte za správnou věc,
  tj. zřejmě záměrné vypuštění informace o efektivní úrok. míře. ;-)

 3. Martin - OVB napsal:

  Celkem úsměvné, kde jste toho analytika vyhrabali?
  Kdybych nedělal v oboru, tak na základě tohoto článku mám tedy zrušit stavebka a peníze přeházet do jiného produtku…(větší nesmysl jsem už dlouho nečetl a to ještě pod hlavičkou z jedné největší poradenských společností)
  Doufám, že poradci ze Swiss life budou následovat doporučení tohoto analytika, jelikož by se jen potvrdila samotná nefinanční gramotnost spousty poradců působící na tomto trhu, kteří dělají pouze to, co jim kdo řekne a nepřemýšlí vlastní hlavou

 4. anti svislajf napsal:

  A jeje.
  Soudruzi manažeři ze SL asi chyběli na školení, jinak by věděli, že efektivní úroková míra je u stavebního spoření vyšší než jimi zmiňovaná inflace.
  To jim spíše vadí, že lidi mají své peníze v tomto konzervativním a do systému pojištění vkladů patřícím produktu, radši by je asi viděli v jejich vychytaném a nejlepším IŽP, nebo snad ještě lépe v podílových fondech či jiných investicích. A tam by je pak lehčeji oškubali a případný pokles trhů by opět hodili na nic neznalé klienty.
  Jakoby jim jeden Helvag či Immofinanz nestačil.
  Drazí vedoucí z Swiss Life – to že si firmu přejmenujete ještě neznamená, že lidé nevědí, že jste se jmenovali AWD a dříve OVB.
  Fuj. Styďte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.