Středa 22. září. Svátek má Darina.

Švýcarský ústup varuje, návrat k marce nemusí vyjít

Investice 07.09.2011 | 10:12 0 Komentářů

Statisíce lidí v Evropě mají radost, silný frank oslabuje

Bern –  Švýcarsko není izolovaný ostrov ekonomiky v Evropě a musí zásadně ustupovat ze svých pozic.
Švýcarská banka se tak rozhodla, že zkrotí příliš nadhodnocený frank, který láká investory, ale naopak ubližuje domácím exportérům, a tím i celé ekonomice. Centrální banka tak frank naváže na euro a nebude tolerovat silnější kurz franku proti euru než 1,20 franku.
Jde o zásadní ústup, který pomůže jak švýcarské ekonomice, tak milionům lidí v Evropě, kteří mají úvěry na domy a auta právě ve francích. Statisícům Maďarů, Poláků, ale také Rakušanů totiž silný frank výrazně úvěry prodražil a mnozí se už dostali do existenčních potíží.
Jaké dluhopisy koupí?
Na rozhodnutí švýcarských bankéřů vydělá Německo, bankéři budou nakupovat dluhopisy.  „Pravděpodobně to budou super bezpečné německé vládní dluhopisy, zatímco rizikové španělské či italské zůstanou na ocet. Jinak řečeno profitovat z rozhodnutí banky bude německý daňový poplatník. A konečně na své si přijde i střední Evropa. Zkrocením franku se uleví nepochybně maďarským a polským domácnostem, které si v letech 2006-2008 neprozřetelně vzaly půjčky (především hypotéky) ve švýcarské měně,“ uvedl Jan Bureš z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.