CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.821 +1,26%

CZK/£ 28.830 +0,73%

CZK/CHF 24.840 +0,45%

21. 06. 2022

0 komentářů

Švýcarsko se vyhýbá problémům: Za nízkou inflaci vděčí silnému franku

 

Švýcarská národní banka SNB poprvé po patnácti letech zvýšila svou úrokovou sazbu z -0,75 % na -0,25 %. Připojila se tak k dalším centrálním bankám, které zpřísňují své úrokové sazby s cílem omezit inflaci. V každém případě se Švýcarsku v současné době daří v porovnání s EU velmi dobře. 

Švýcarská ekonomika zpomalí jen mírně

Zvýšení úrokových sazeb přišlo poté, co Spojené státy zvýšily úrokové sazby o 0,75 %. Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby minulou středu, zatímco Evropská centrální banka uvedla, že sazby zvýší v červenci, aby potlačila prudce rostoucí inflaci v eurozoně, která v květnu dosáhla rekordní výše 8,1 %.

Ekonomický průzkum OECD z ledna 2021 ukazuje, že Švýcarská ekonomika prokázala v posledních letech odolnost, ale pandemie COVID-19 nadále vyvolává nejistotu a potíže. Účinná státní podpora pomohla ochránit pracovní místa a zvýšit příjmy domácností. Některá odvětví a skupiny však byly zasaženy obzvláště tvrdě. Tento zásah neúměrně postihnul lidi s nízkou až střední kvalifikací a nízkými příjmy. Podpora rozvoje produktivity je rozhodujíí pro zajištění dobré životní úrovně v budoucnosti. Ačkoli má země jednu z nejvyšších měr produktivity práce v OECD, růst produktivity se v předchozích třech desetiletích výrazně zpomalil. Snížení překážek na vnitřním trhu, které brání volné a otevřené hospodářské soutěži, a zachování přístupu na zahraniční trhy by zvýšilo konkurenční tlaky a podpořilo tak produktivitu a růst.

Podle Státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti (SECO) se očekává, že švýcarská ekonomika v roce 2022 poroste o 2,6 %, čímž se reviduje březnová prognóza růstu ve výši 2,8 %. SECO rovněž snížila svou prognózu růstu na rok 2023 z 2,0 % na 1,9 %.

Inflaci ve Švýcarsku tlumí velmi silný frank

REKLAMA

SNB ve svém prohlášení uvedla: „Cílem přísnější měnové politiky je zabránit širšímu rozšíření inflace na zboží a služby ve Švýcarsku. Nelze vyloučit, že v dohledné budoucnosti bude nutné další zvýšení základní sazby SNB, s cílem stabilizovat pásma odpovídající cenové stabilitě ve střednědobém horizontu. V zájmu zajištění vhodných měnových podmínek je SNB v případě potřeby ochotna působit i na devizovém trhu.“

Silný frank snížil dopad inflace ve Švýcarsku tím, že snížil dovozní ceny pohonných hmot a potravin. SNB zvýšila své prognózy inflace pro rok 2022 na 2,8 % z březnových 2,1 %. Prognózuje také inflaci ve výši 1,9 % v roce 2023 a 1,6 % v roce 2024, přičemž dříve předpokládala v těchto letech inflaci ve výši 0,9 %. SNB nicméně stále očekává, že švýcarská ekonomika v roce 2022 poroste přibližně o 2,5 %.

Výrazný pokles hodnoty eura

Výkonnost měnového páru EUR/CHF za posledních 5 let, denní časový rámec (zdroj: tradingview.com)

V posledních pěti letech švýcarský frank neustále posiloval. Během letošního roku již otestoval zónu podpory z roku 2015 v pásmu 1,00 – 1,02.

REKLAMA

Vzhledem k tomu, že SNB zvýšila úrokové sazby a není jasné, zda ECB zvýší sazby pro eurozónu, očekává se, že euro bude vůči franku nadále klesat. Je však těžké říci, kam až může pokles pokračovat. Pokud však prověříme technickou analýzu na větším časovém rámci, můžeme zjistit nejhorší možný scénář.

Výkonnost měnového páru EUR/CHF od roku 2015, týdenní časový rámec (zdroj: tradingview.com)

Na druhém vykresluje vývoj grafu v podobě „hlavy a ramen“, který jasně ukazuje možný nejhorší scénář pro euro vůči franku. Pokud by úroveň „krku“ byla na 1,06007, pak by minimální očekávaná hodnota tohoto měnového páru mohla v nadcházejících měsících/letech dosáhnout jen 0,92041.

CapitalPanda, Jozo Perić

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Síť korupce ve švýcarské bance?

Mezinárodní novinářské seskupení se zaměřilo na klienty významné švýcarské banky, někteří z nich podle více než rok probíhající analýzy úniku dat na finanční instituci nehází zrovna dobré světlo. Jejich peníze totiž mohly pocházet z nelegální činnosti.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

02. 03. 2022

Švýcaři řádí aneb Blíží se konec umělých peněz?

Zatím je to jen teoretická varianta. Švýcarské referendum směřující k zákazu tvorby „umělých“ peněz hrozí (nebo kyne – podle názoru) změnou celého finančního sektoru. Zatím v jedné zemi. Potenciálně ve všech vyspělých státech.

Text: Luboš Smrčka

22. 02. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.