Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Švýcaři zrušili limit pro frank. Prudce posílil, euro padá

Investice 15.01.2015 | 13:39 0 Komentářů

Švýcarský frank po překvapivém rozhodnutí centrální banky posílil vůči euru o téměř 30 procent. Euro k dolaru naopak v reakci oslabilo na 11leté minimum.

Švýcaři zrušili limit pro frank. Prudce posílil, euro padá

Curych – Švýcarská centrální banka dnes překvapivě zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety. Švýcarský frank poté vůči euru posílil o téměř 30 procent, napsala agentura Reuters. Tamní akciový trh se naopak propadl. Banka rovněž ohlásila snížení úrokových sazeb.

Švýcarská centrální banka (SNB) v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Po dnešním zrušení této politiky se euro podle agentury Reuters propadlo až na 0,8052 CHF, později ale polovinu svých ztrát opět smazalo.

Ochrana již není třeba

Podle dnešního prohlášení centrální banky stanovený limit chránil švýcarskou ekonomiku před „významnou újmou“, v současnosti již ale není opodstatněný.

Banka rovněž uvedla, že snížila svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,75 procenta z minus 0,25 procenta.

„Trh to naprosto zaskočilo,“ řekl k dnešnímu rozhodnutí centrální banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Dodal, že SNB se tak pravděpodobně připravuje na předpokládané zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky Evropskou centrální bankou (ECB).

Švýcarský akciový index SMI, který zahrnuje dvacet předních švýcarských podniků, na zprávu reagoval propadem o více než 12 procent. Je tak na cestě k nejprudšímu jednodennímu poklesu za minimálně čtvrt století.

Trhy prudce slábnou

Euro se v reakci na rozhodnutí švýcarské centrální banky rovněž propadlo, a to na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003.

Koruna krokem Švýcarů podle odborníků výrazně zasažena není. „Krok švýcarské národní banky se projevil plošně na trzích, ale u koruny vidíme jen krátké zvýšení volatility, po kterém se kurz vrací zpět,“ popisuje situaci na trzích analytik Patria Finance Tomáš Vlk: „Zatímco zbytek regionu prudce slábne, když do franku mířily peníze z řady jiných investic, česká měna odolává.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.