Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Švýcaři v referendu zamítli nákup stíhaček Gripen

Investice 18.05.2014 | 18:35 0 Komentářů

Švýcarští voliči odmítli také zavedení minimální mzdy, která měla být nejvyšší na světě.

Švýcaři v referendu zamítli nákup stíhaček Gripen

Bern – Švýcaři v sobotním referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 Kč) nejvyšší na světě.

Odmítnut, i když jen velmi těsné, byl i kontrakt na nákup 22 stíhaček Jas-39 Gripen.

„Z hlasování vyjde jasné ne,“ uvedl Claude Longchamp z výzkumné agentury gfs.bern, která průzkum prováděla. Podle něj se pro zavedení minimální mzdy vysloví pouze 20 až 30 procent voličů, možná méně.

Ve Švýcarsku institut minimální mzdy neexistuje, proto přišly odbory s návrhem na její zavedení a její výši určily na 4 000 švýcarských franků (90 tisíc Kč) měsíčně. Tolik ve Švýcarsku vydělává zhruba 90 procent všech zaměstnanců.

Před negativními dopady zavedení minimální mzdy na konkurenceschopnost a zaměstnanost varoval švýcarský průmysl. Hlavní ekonom odborového svazu SDB Daniel Lampart po porážce v referendu ujistil, že odbory budou dál bojovat proti nízkým mzdám, ale jiným způsobem.

Kromě minimální mzdy Švýcaři hlasovali také o návrhu na zakoupení 22 stíhaček Jas-39 Gripen za 3,1 miliardy švýcarských franků (69,7 miliardy Kč).

Většina 53,4 procenta voličů se přiklonila k odmítnutí kontraktu, pro nákup hlasovalo pouze 46,6 procenta účastníků.

To znamená tvrdou ránu pro švédského výrobce Saab i pro švýcarského ministra obrany Ueliho Maurera, který připustil, že „neexistuje plán B“. Obrana švýcarského vzdušného prostoru tak po vyřazení zastaralých strojů F-5/Tiger nemusí být zajištěna, varoval konzervativní politik.

Rozhodnutí nakoupit 22 nových stíhaček od švédského výrobce Saab učinila švýcarská vláda v roce 2011 a loni její záměr schválil parlament. Levicoví politici, stoupenci ekologických hnutí a pacifisté rozhodnutí nemohou zvrátit přímo, a tak jejich kritika míří proti zákonu o financování nákupu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.