CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

12. 02. 2013

0 komentářů

Světoví účetní: Zaměstnanost, poptávka a ceny se stabilizovaly

 


 

Globální průzkum ekonomických podmínek, prováděný ACCA a kanadskou IMA (Institute of Management Accountants), je největší pravidelný ekonomický průzkum finančních manažerů po celém světě co do počtu respondentů i dat a rozsahu ekonomických proměnných, které sleduje.

Afrika, Asie a západní Evropa jsou tahouny slabého oživení 

Střední východ ztratil těsné vedení nad Afrikou co do ekonomické důvěry – může za to setrvalé zpomalení ve Spojených arabských emirátech, které trvá již tři čtvrtletí, a výrazně horší výsledky hlásí i Egypt. Podnikatelská důvěra v západní Evropě se v druhé půli roku 2012 slabě, ale setrvale zvedala, přičemž důvěra se mírně zvýšila v Británii a na Kypru a lehce klesla v Irsku. Na regionální úrovni zažilo největší propad důvěry Švýcarsko.

Důvěra dále klesala v USA, kde se žádný region neubránil skepsi. Největší propad zažil Jih a Středozápad – negativní trend zde sledujeme již celý rok. Západu a Severovýchodu se na počátku roku 2012 dařilo lépe, ale pak zde přišel pokles stejně jako ve zbytku země. Pouze ve středoatlantických státech USA, kde byla důvěra už od počátku na nejnižší úrovni, zažili v posledních třech měsících větší stabilitu.

Zaměstnanost, poptávka a ceny se stabilizovaly, ale cashflow začíná být problém 

Z analýzy podnikatelských podmínek v praxi plyne, že globální ekonomika učinila v posledních třech měsících jistý pokrok. Všeobecně respondenti západní Evropě, Asii a Tichomoří a Africe poukazovali na zotavující se trhy práce, ačkoli jejich kolegové v Jižní a Severní Americe, na Středním východě a obzvláště v jižní Asii již nebyli tak optimističtí. Vzato kolem a kolem index zaměstnanosti GECS stoupl jak v meziročním srovnání, tak ve srovnání mezi jednotlivými čtvrtletími.

Po roce stabilně rostoucích cen vstupů počet firem hlásících nárůst cen ostře poklesl na úroveň nižší než před rokem, s výjimkou regionů produkujících komodity, tedy například Afriky a Středního východu. Ovšem ve třetím čtvrtletí roku 2012 se vrátily problémy s cashflow, pozdní platby a bankroty a tento trend pokračoval i v následujícím čtvrtletí. Problémy s nedostatkem likvidity a úvěrů by podle ACCA a IMA mohly světovou ekonomiku uvrhnout do další globální recese.

REKLAMA

Investice zaznamenaly jisté oživení, ale investiční pobídky lákají investory offshore

I přes klesající důvěru se kapitálové výdaje ostře zvýšily na Středním východě a i v západní Evropě a v regionu Asie-Tichomoří mírně rostly. Obzvláště povzbudivé bylo oživení v Hongkongu a ve Spojených arabských emirátech, po šesti měsících velmi utlumených investic. Nejpozitivnější úspěch se dostavil v Irsku, kde po celý rok rostly kapitálové výdaje, a to i přes agresivní program fiskální konsolidace. Už méně povzbudivý byl mírný pokles kapitálových výdajů v USA, kde ani ke konci roku nepřišel obrat, který by napravil propad kapitálových výdajů v předchozím čtvrtletí.

I přes předchozí chyby přišly země OECD díky hospodářskému oživení opět na chuť úsporným opatřením 

Od poloviny roku 2010 se očekávání a preference finančních profesionálů ohledně fiskální politiky významně změnily – dluhová krize se totiž táhla a významní hráči jako MMF a Evropská komise byli nuceni uznat, že dopad fiskální konsolidace na evropské ekonomiky byl horší, než se očekávalo.

Ke konci třetího čtvrtletí 2012 respondenti v západní Evropě po svých vládách chtěli, aby již přestaly šetřit. Ovšem po skrovném oživení v posledních třech měsících roku 2012 přišli znovu na chuť fiskální konsolidaci.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

automobily - parkoviště - automobilový průmysl

Jak moc ovlivnil koronavirus (nejen český) automobilový průmysl?

Evropský automobilový průmysl zaznamenal v dubnu nejhorší čísla prodejů nových aut za desítky let. Ztráty sčítají automobilky ve všech zemích EU (a nejen tam). V následujících měsících bude otázkou, jak pandemie a její důsledky ovlivní poptávku po autech. Objevují se však i hlasy, které v aktuální krizi […]

Text: Karel Pučelík

01. 06. 2020

Robot - robotizace - automatizace - umělá inteligence

Roboti zachraňují stárnutí populace

Dostala se mi do rukou studie HSBC, která je (mimo jiné) o vztahu robotizace a demografické křivky. Nejsme na tom zle. Tedy – s demografickou křivkou na tom zle jsme. Ale s těmi roboty si vedeme vcelku dobře.

Text: Luboš Smrčka

01. 03. 2019

Dětské ruce - peníze - mince

Trhy: Jak jim lépe porozumět?

Trhy akciové, dluhopisové, pracovní a mnohé jiné. Trhy ovlivňují naše životy více, než si uvědomujeme. Chcete jim lépe porozumět? Jak jsou ceny a množství formovány sílami nabídky a poptávky? Co ovlivňuje cenovou volatilitu, to že ceny někdy rostou a jindy klesají? 

Text: Radovan Novotný

30. 11. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *