Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Světové trhy: optimismus zasažen neštěstím v Japonsku a vývojem v arabských zemích

Globální optimismus na trzích byl v poslední době zasažen neštěstím v Japonsku a vývojem v arabských zemích. Na oživení může mít dopad další růst cen ropy. Letošní růst HDP v eurozóně by měl dosáhnout 1,8 %, pro USA je výhled optimističtější (zpráva Raiffeisen Bank International).

Jakmile si světová ekonomika začala užívat výraznějšího oživení růstu, katastrofa v Japonsku a poslední vývoj v arabském světě začaly představovat rizika pro stabilní ekonomický vývoj v eurozóně,” tvrdí Valentin Hofstätter, analytik Raiffeisen Bank International AG (RBI). Hofstätter je tak při své prognóze opatrný a pro letošní rok očekává růst HDP eurozóny o 1,8 procenta.

Dlouhodobý potenciál růstu zde stále je, poklesy v posledních šesti měsících způsobily, že jsou tyto trhy i nadále atraktivní,” dodává analytička Veronika Lammerová.

Různé úrovně oživení v eurozóně

Analytici Raiffeisen Research i nadále očekávají, že oživení bude v jednotlivých zemích různě rychlé. “Exportní ekonomiky jako Německo, Holandsko, Finsko nebo Rakousko těží z celosvětového oživení, země jako Španělsko nebo Irsko naopak trpí realitními bublinami a vysokými deficity,” vysvětluje  Hofstätter.

Navíc, současná počáteční fáze oživení může být ohrožena řadou šoků. “Neštěstí v Japonsku zřejmě bude mít menší dopad na růst, ale může mít spíše negativní psychologický efekt, který může vest k odložení investic i spotřeby,” říká Hofstätter. Největší riziko však nyní představují ceny ropy rostoucí kvůli nepokojům v arabském světě. Na vývoj může mít dopad i vývoj státních financí v některých zemích eurozóny, jako je naposledy vidět v Portugalsku.

USA: ekonomika stále roste rychleji

Pro USA zůstává výhled nadále mírně optimistický, rizika však rovněž porostou. “Pořád věříme naší prognóze růstu v letošním roce těsně pod 3,0 procenty, ale budeme se pečlivě zajímat o vývoj cen ropy,” uvedl Hofstätter.

Inflace zůstane vysoká

Výrazný růst inflace z poslední doby dále zvýšil obavy z inflace. Např. v Rakousku dosáhla inflace v únoru tří procent, podobné úrovně jsou v USA i eurozóně, kde dosáhla 2,4 procenta. “Hlavním důvodem nárůstu inflace jsou ceny ropy, ještě jsme přitom nedosáhli vrcholu. I když už ropa nebude zdražovat a zastaví se na úrovních nad 100 dolary za barel, inflace až do léta poroste až ke třem,” vysvětlil Hofstätter. Ve druhé polovině roku by podle něj měla inflace začít klesat a v roce 2012 se zastavit okolo dvou procent.

ECB zřejmě bude zvyšovat úrokové sazby

Analytici Raiffeisen Research i nadále očekávají, že ECB zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů už na nejbližším zasedání 7. dubna.  Sazby by měly dále růst i ve zbytku roku a ke konci roku by se měly dostat ke dvěma procentům. Oproti tomu aktuální sazby amerického Fedu by měly zůstat na stávajících úrovních déle a mohly by začít růst až na přelomu letošního a příštího roku poté, co se zlepší situace na americkém trhu práce. “Z toho by mělo v následujících měsících těžit euro, možné jsou i úrovně nad 1,50 USD/EUR,” domnívá se Hofstätter.

Státní dluhopisy zůstávají pod tlakem

V březnu získaly státní dluhopisy dočasnou podporu v sérii krizí, především situací v Japonsku, a odmazaly tak část předchozích ztrát. Hofstätter však ve výhledu na příští měsíce doporučuje vyhnout se především dluhopisům s delší splatností a jako alternativu doporučuje spíše investice do peněžního trhu.

Výhled na vývoj akcií v eurozóně i USA pozitivní

Firemní zisky letos porostou o 10 až 20 procent, nárůsty však budou nižší než loni. “Ve druhém čtvrtletí by tak akciové trhy měly dále růst, v krátkodobém výhledu zůstávají i zde hlavním rizikem ceny ropy. Vývoj akcií v eurozóně však má naši důvěru,” uvádí Lammerová. Americké akcie zaznamenaly od loňského podzimu silný růst a měly by zůstat mezi nejrychleji rostoucími trhy i ve druhém čtvrtletí. Rovněž u akcií rozvíjejících se trhů se nemění jejich dlouhodobý růstový potenciál. Při rozdělování investic tak analytici Raffeisen Research momentálně upřednostňují investice do akcií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.