Čtvrtek 09. dubna. Svátek má Dušan.

Světové trhy klesají pod tíhou turecké krize

Investice 15.08.2018 | 18:01 0 Komentářů

Evropské trhy opakují včerejší vývoj – otevřít v zeleném, uzavřít v červeném. Rozdíl je pouze v tom, že včerejší ztráty byly mírné, zato ty dnešní jsou většinou přes jedno procento. Hlavní index Stoxx 600 přichází o 1,3 %. Nejhůře jsou na tom zpracovatelé komodit (-2,4 %) a energetické společnosti (-1,7 %). Nejlépe, avšak stále ve ztrátě, jsou na tom realitní developeři (-0,5 %).

Americké akciové burzy zahájily dnešní obchodování silnějšími propady. Na investory doléhá špatný sentiment z turecké krize. Nepomohla tomu ani ranní prohlášení tureckých představitelů o chystaném uvalení cel na vybrané americké zboží a bojkot elektroniky či stavebních materiálů dovážených ze Spojených států. Indexy Dow Jones a S&P 500 klesají shodně o 1,1 %, technologický Nasdaq ztrácí dokonce 1,6 %.

Nejvíce padá hodnota akcií energetických společností (-2,9 %), které s větším odstupem následují zpracovatelé komodit (-1,9 %). Najdou se dokonce ale i odvětví, která jsou dnes v zelených číslech. Patří sem sektory utilit (+1,1 %) a telekomunikací (+0,2 %).

Pražská burza dnes posílila o jednu desetinu procenta. Postaral se o to především technologický Avast a energetická skupina ČEZ, jež si shodně polepšily o 0,7 %. Největšími propadlíky jsou nápojářské firmy, a to likérka Stock Spirits (-1,3 %) a výrobce nealko nápojů Kofola (-0,7 %). Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil necelých 200 mil. CZK, což je hluboko pod úrovní dlouhodobého průměru.

Jiří Kostka
Komerční banka

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.