Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Světové trhy klesají pod tíhou turecké krize

Investice 15.08.2018 | 18:01 0 Komentářů

Evropské trhy opakují včerejší vývoj – otevřít v zeleném, uzavřít v červeném. Rozdíl je pouze v tom, že včerejší ztráty byly mírné, zato ty dnešní jsou většinou přes jedno procento. Hlavní index Stoxx 600 přichází o 1,3 %. Nejhůře jsou na tom zpracovatelé komodit (-2,4 %) a energetické společnosti (-1,7 %). Nejlépe, avšak stále ve ztrátě, jsou na tom realitní developeři (-0,5 %).

Americké akciové burzy zahájily dnešní obchodování silnějšími propady. Na investory doléhá špatný sentiment z turecké krize. Nepomohla tomu ani ranní prohlášení tureckých představitelů o chystaném uvalení cel na vybrané americké zboží a bojkot elektroniky či stavebních materiálů dovážených ze Spojených států. Indexy Dow Jones a S&P 500 klesají shodně o 1,1 %, technologický Nasdaq ztrácí dokonce 1,6 %.

Nejvíce padá hodnota akcií energetických společností (-2,9 %), které s větším odstupem následují zpracovatelé komodit (-1,9 %). Najdou se dokonce ale i odvětví, která jsou dnes v zelených číslech. Patří sem sektory utilit (+1,1 %) a telekomunikací (+0,2 %).

Pražská burza dnes posílila o jednu desetinu procenta. Postaral se o to především technologický Avast a energetická skupina ČEZ, jež si shodně polepšily o 0,7 %. Největšími propadlíky jsou nápojářské firmy, a to likérka Stock Spirits (-1,3 %) a výrobce nealko nápojů Kofola (-0,7 %). Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil necelých 200 mil. CZK, což je hluboko pod úrovní dlouhodobého průměru.

Jiří Kostka
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.