Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Světové burzy rostou nejrychleji za posledních osm let

Investice 14.07.2017 | 13:18 0 Komentářů

Ze 30 největších světových trhů si připisovali v prvním pololetí 2017 investoři zisky na 26 z nich. Nejvíce se dařilo akciím v Asii, které vynesly investorům kolem 20 procent. V Evropě vydělaly podobně pouze rakouské a polské akcie. Trhákem se stala istanbulská burza, která od začátku roku vydělala téměř třetinu. Druhé pololetí bude ale chladnější.

Světové akcie žene vpřed růst firemních zisků daný lepšími vyhlídkami velkých ekonomik, zejména v Evropě. Hrozba zpřísnění měnových politik hlavních centrálních bank je přitom v současném ocenění akcií již obsažena, pokud tedy bankéři nešlápnou na brzdy silněji, nemělo by to akcie vyvést z míry,“ soudí hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek.

Výjimkou byl ruský index RTS, který za prvních šest měsíců ztrácel téměř 12 procent. „Zdá se, že ani politické události nepředstavují tak výrazné riziko, jako tomu bylo na počátku roku,“ říká analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Americké akcie si od začátku roku připsaly již více než devět procent. „Pro americké akcie čekáme růst do konce roku o zhruba jedno až dvě procenta, v případě evropských titulů by si akcionáři mohli přijít na pět až šest procent,“ dodává Frayer.

Pražská burza vydělala investorům v prvním pololetí 8,5 procenta. „Druhá polovina roku by mohla přinést pražské burze růst až o sedm procent a domácí index PX by se tak mohl přehoupnout zpět přes hranici jednoho tisíce bodů. Za rok by si mohli investoři sázející na pražské tituly přijít až na téměř patnáct procent, zahrneme-li do výkonnosti i dividendový výnos,“ míní analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Řada z domácích akcií je vůči svým světovým protějškům stále relativně podhodnocena,“ říká analytik BH Securities Martin Vlček.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.