Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Světové burzy dnes klesají, důvodem jsou Trumpova prohlášení o obchodní dohodě s Čínou

Investice 23.05.2018 | 17:14 0 Komentářů

Evropským trhům se dnes nedařilo. Navázaly tak na včerejší poklesy cen akcií v Americe. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 1,1 %. Ztrácí drtivá většina sektorů, nad nulou se drží pouze výrobci nezbytného zboží se ziskem 0,1 %. Nejvíce klesají energetické společnosti (-2,5 %) a zpracovatelé komodit (-2,1 %).

Americké trhy zahajují dnešní obchodní seanci ztrátami. Děje se tak v reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou nebude tak jednoduché, jak se zdálo. Index S&P 500 klesá o 0,3 %, Dow Jones ztrácí 0,3 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 %. Největší ztráty z kraje obchodování zaznamenávají finanční instituce (-1 %). S odstupem následují zpracovatelé komodit (-0,7 %) a průmyslové podniky (-0,4 %). Oproti včerejšku jsou přesně v opačné situaci realitní developeři, kteří dnes konečně rostou, a to o 0,9 %.

Pražská burza si dnes pohoršila o 0,3 %. Za tímto poklesem stojí hlavně ČEZ (-1,6 %), Kofola (-1,3 %) a Komerční banka (-0,4 %). Dařilo se Unipetrolu (+0,7 %), který rostl na pozadí plánů PKN Orlen na vytěsnění zbývajících 6 % akcionářů za cenu 380 CZK za akcii. Dále byl dnešek úspěšný pro Philip Morris (+0,4 %) a mediální skupinu CME, která si připsala také 0,4 %. Ráno zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál pojišťovna VIG, jejíž cena akcií reagovala na velmi dobré výsledky růstem o 0,3 %.  Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,3 mld. CZK, což je výrazně pod dlouhodobým průměrem.

JIŘÍ KOSTKA
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.