Pondělí 21. ledna. Svátek má Běla.

Světové burzy dnes klesají, důvodem jsou Trumpova prohlášení o obchodní dohodě s Čínou

Investice 23.05.2018 | 17:14 0 Komentářů

Evropským trhům se dnes nedařilo. Navázaly tak na včerejší poklesy cen akcií v Americe. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 1,1 %. Ztrácí drtivá většina sektorů, nad nulou se drží pouze výrobci nezbytného zboží se ziskem 0,1 %. Nejvíce klesají energetické společnosti (-2,5 %) a zpracovatelé komodit (-2,1 %).

Americké trhy zahajují dnešní obchodní seanci ztrátami. Děje se tak v reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou nebude tak jednoduché, jak se zdálo. Index S&P 500 klesá o 0,3 %, Dow Jones ztrácí 0,3 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 %. Největší ztráty z kraje obchodování zaznamenávají finanční instituce (-1 %). S odstupem následují zpracovatelé komodit (-0,7 %) a průmyslové podniky (-0,4 %). Oproti včerejšku jsou přesně v opačné situaci realitní developeři, kteří dnes konečně rostou, a to o 0,9 %.

Pražská burza si dnes pohoršila o 0,3 %. Za tímto poklesem stojí hlavně ČEZ (-1,6 %), Kofola (-1,3 %) a Komerční banka (-0,4 %). Dařilo se Unipetrolu (+0,7 %), který rostl na pozadí plánů PKN Orlen na vytěsnění zbývajících 6 % akcionářů za cenu 380 CZK za akcii. Dále byl dnešek úspěšný pro Philip Morris (+0,4 %) a mediální skupinu CME, která si připsala také 0,4 %. Ráno zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál pojišťovna VIG, jejíž cena akcií reagovala na velmi dobré výsledky růstem o 0,3 %.  Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,3 mld. CZK, což je výrazně pod dlouhodobým průměrem.

JIŘÍ KOSTKA
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.