Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Světová banka varuje rozvíjející se ekonomiky před pomalejším tiskem dolarů

Makro 15.01.2014 | 09:49 0 Komentářů

Světová banka varuje před změnou politiky amerického Fedu. I když je tvrdší měnová politika (odbourání QE) pro Spojené státy na místě, odliv může zasáhnout negativně rozvíjející se trhy. Světová banka podobně jako my vidí jako nejproblematičtější ty ekonomiky, které mají strukturální problémy (doprovázené zpravidla deficity běžných účtů), a v uplynulých letech těžily z přílivu levného dolaru (komentář ČSOB). 

Podle výpočtů Světové banky těžily z přílivu dolarových investic především středně vyspělé rozvíjející se ekonomiky s rozvinutým finančním systémem. Světová banka počítá s tím, že dynamika přílivu investic do rozvíjejících se trhů je dána především globálními faktory (z 60 %) a mezi nimi zejména nastavením měnové politiky v USA. Nejvíc citlivé jsou na změnu v politice Fedu portfolio investice – jejich příliv do rozvíjejících se ekonomik může poklesnout v prvním roce odbourávání QE podle odhadů Světové banky zhruba o třetinu. Nejzranitelnější jsou v tuto chvíli ekonomiky ve východní Evropě, subsaharské Africe a východní Asii (bez Číny). Do těchto regionů v daleko větší míře tekly právě vrtkavější portfoliové investice (na místo stabilnější přímých zahraničních investic). O něco lépe je na tom jižní Amerika.

V základním scénáři Světová banka (shodně s námi) počítá s tím, že šok pro rozvíjející se ekonomiky nebude výrazný. Přes 30 procentní pokles v přílivu portfoliových investic nebude v rozvíjejících trzích doprovázet výraznější propad v úvěrové dynamice ani v přílivu přímých zahraničních investic. Rizikem je ovšem neočekávaný prudký nárůst výnosů – Světová banka pracuje s alternativním scénářem nárůstu desetiletého amerického výnosu o 200 bps. V takovém případě by celkové investice směřující do rozvíjejících ekonomik mohly propadnout o 80 % a zhruba čtvrtina z těchto ekonomik by mohla zcela ztratit přístup na mezinárodní kapitálové trhy. Některé regiony by pak měly slušně zaděláno na další finanční krizi.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.