Sobota 08. srpna. Svátek má Soběslav.

Summit G20 se nejspíš zaměří na nepoctivé obchodní praktiky

Investice 14.03.2018 | 10:23 0 Komentářů

Příští týden se na svém summitu v Buenos Aires ministři financí a guvernéři centrálních bank 20 největších ekonomik světa (G20) zaměří hlavně na obchod.

Zástupci G20 budou jednat o rizicích ohrožujících lepší globální ekonomický výhled. V prohlášení také zopakují závazky týkající se obchodu z loňského summitu v Hamburku.

Summití se koná v době, kdy Spojené státy zvyšují hrozbu globální obchodní války zavedením dovozních cel na ocel a hliník. Americký prezident Donald Trump oznámil, že uvalí clo 25 procent na dovoz ocele a deset procent na dovoz hliníku. Evropská unie usiluje o výjimku. Cla se zatím netýkají Kanady a Mexika.

Rozhodnutí je pravděpodobně v rozporu s prohlášením podepsaným představiteli G20, loni v červenci v Hamburku. V dokumentu bylo uvedeno, že země G20 budou bojovat proti ochranářství, včetně nekalých obchodních praktik. Na druhou stranu text rovněž uznává úlohu legálních nástrojů na ochranu obchodu.

Německá kancléřka Angela Merkelová loni uvedla, že dohoda o společném postoji k obchodu byla kvůli Spojeným států „mimořádně obtížná“.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.