Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Studie: Zisky evropských bank klesnou během pěti let téměř o polovinu

Banky 25.09.2018 | 14:22 0 Komentářů

Velké evropské banky se musí během následujících pěti let připravit na pokles ziskovosti až o 40 procent, varuje nová studie německé poradenské společnosti Zeb. Důvodem jsou přísnější regulace, nízké úrokové sazby, ztráty spojené s brexitem a růst rezerv na ztrátové úvěry.

V posledních letech rostly podle studie zisky velkých evropských bank pouze díky tomu, že se jim dařilo snižovat mimořádné náklady. Zisk po zdanění 50 největších evropských bank dosáhl v loňském roce 118,8 miliardy eur (více než tři biliony korun). Jejich zisky se tak od roku 2013 více než zdvojnásobily.

Pokud by ale banky neomezily náklady na právní spory, výdaje na restrukturalizaci a rezervy na špatné úvěry, jejich celkový zisk by byl o 3,5 miliardy eur nižší než před pěti lety.

Studie proto banky varuje, že kvůli špatným prognózám budou muset redukovat náklady ještě výrazněji. „Snaha bank snižovat výdaje nebyla dost radikální a nemůže vyrovnat klesající příjmy,“ uvedl podle ekonomického listu Financial Times, který závěry studie zveřejnil, Ekkehardt Bauer z konzultantské společnosti.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.