CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

26. 03. 2020

0 komentářů

Stříbru nové posílení zlata prospěje

 

Poté, co americký Federální rezervní systém v pondělí nasadil nejtěžší kalibr opatření a oznámil v podstatě neomezené QE, zlato i stříbro výrazně posílily. Připomínalo to opatření z března roku 2009, které odstartovalo výrazné posilování drahých kovů po několik následujících let. Vzhledem k historické láci stříbra, jak vůči dolaru, tak zejména vůči zlatu, vidíme potenciál pro výrazné zotavení.

Loading



 

Globální šíření koronaviru se v nadcházejících čtvrtletích negativně podepíše na globálním růstu. Byli jsme již svědky toho, jak v reakci na současný vývoj utrpěly procyklické komodity velkou ránu. Týká se to zejména ropy. Zatímco průmyslové kovy se propadly na úroveň zaznamenanou naposledy v roce 2016. Největší obětí však bylo stříbro, které odvozuje polovinu poptávky od investorů a druhou od svého průmyslového využití.

Ve stínu zlata

Stříbro patří mezi ušlechtilé kovy a má tendenci následovat zlato mnohem těsněji než ostatní kovy. V posledních týdnech se však propadlo skoro o 40 %, přičemž poměr zlato-stříbro vystřelil až na 127 uncí stříbra za unci zlata. To je zhruba 70 % nad průměrným poměrem, který si tyto kovy držely v posledních pěti letech a který činí 77 uncí za unci zlata.

Stříbro má tendenci chovat se jako zlato s vysokou hodnotou beta, což znamená, že rychleji posiluje, ale také se rychleji propadá. Kombinace obav z recese a nedávného fenoménu honby za hotovostí přispěla k tomu, že se stříbro ocitlo za hranou propasti. Jakmile se téměř dvacetiletý vzestupný trend trvající od roku 2002 přerušil, otevřela se stavidla a stříbro se náhle stalo obětí dalšího problému, k němuž může dojít, když se trhy vymknou kontrole. Konkrétně jde o nedostatek likvidity, který může být jedním z důvodů, proč byl nedávný výprodej platiny a palladia nakonec tak agresivní.

REKLAMA

Co nám zůstalo, je kov, který se stal podobně jako norská koruna symbolem extrémní averze vůči riziku, která je v současnosti na trzích tak rozšířená. Níže uvedený graf ukazuje pozoruhodně podobné chování těchto dvou nesouvisejících trhů ve srovnání s jejich protějšky – zlatem a eurem.

Spekulanti či hedgové fondy, jak se jim obvykle říká, zareagovali na zhoršení výhledů zkrouhnutím svých čistých dlouhých pozic v oblasti futures na stříbro na COMEXu o dvě třetiny. Dlouhodobější investoři, kteří pracují s ETF, využili nejnovějšího propadu k tomu, aby zvýšili své zásoby na 19 372 tun, což je čtyřměsíční maximum.

Výhledy zlata vypadají podle nás příznivě a v níže uvedených tabulkách je jasně vidět, proč tomu tak je. Stříbro se těží většinou jako vedlejší produkt jiných významných kovů, jako jsou zinek, olovo, měď a zlato. Jen asi 30 % vytěženého zlata pochází ve skutečnosti z čistě stříbrných dolů. Vedlejším účinkem 20% propadu indexu London Metals Index LME, k němuž došlo od ledna, a současných vyhlídek na další recesi může být krize nabídky stříbra, jakmile se zpomalí jeho produkce.

Dobré vyhlídky

REKLAMA

Do budoucna bude průmyslová poptávka po stříbře čím dál více záviset na odvětvích spojených s alternativními zdroji energie, zejména vzhledem k jeho stále častějšímu využití ve fotovoltaických solárních článcích. Kromě toho je stříbro také nejlepším přirozeným vodičem elektřiny a tepla. Má široké využití v elektronice, bateriích, LED čipech, polovodičích a elektromobilech.

Jakmile se začne svět vracet do normálu, budou investoři znovu řešit relativní hodnotu a na základě našich předpokladů ohledně možného zpomalení produkce a zvýšeného diskontu stříbra vůči zlatu se staneme svědky jeho nového vzestupu.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *