Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Středoevropské vlády zbrojí proti hrozící ekonomické recesi. Jak?

Evropské ekonomiky pociťují zpomalování růstu HDP. Na řadu přichází opatření, která mají za cíl podpořit znovu nastartování domácích ekonomik nebo alespoň odvrátit hrozící recesi.

Česká vláda ve spolupráci s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) připravuje Národní protikrizový plán. Ten by měl spočívat především v opatření na podporu zaměstnanosti, snížení daňového zatížení a investice do výzkumu a vzdělání nebo infrastruktury. Zároveň například hodlá usnadnit přístup firem k penězům. Částka, kterou hodlá vláda na zmíněná opatření vydat zatím není známa.  

Německá vláda v úterý schválila dvouletý "balíček" opatření v hodnotě 50 miliard eur. Peníze by měly plynout především na investice do infrastruktury, snížení daní a pomoci automobilovému průmyslu.
Německo se původně zdráhalo přijímat rozsáhlé výdajové plány a kladlo důraz na zdravé veřejné finance, nakonec však zvítězila obava z recese, která bude v Německu zřejmě nejhlubší v poválečné době.

Slovenská vláda již v listopadu schválila téměř tři desítky opatření, která se týkají například budování dálnic, čerpání fondů Evropské unie, podpory malých a středních podnikatelů či energetiky. Ve středu se vláda dohodla, že k udržení růstu ekonomiky a zaměstnanosti vynaloží z letošního rozpočtu 332 milionů eur.

Rakouská vláda plánuje vyčlenit na povzbuzení ekonomické konjunktury v zemi dvě miliardy eur. S útlumem ekonomiky se chce vypořádat pomocí státních garancí úvěrů, urychlení výstavby a modernizace komunikací. Kromě toho chce vláda posílit i podporu stavebního spoření.

Polská vláda Donalda Tuska schválila ve středu souhrn opatření, která mají mají zvýšit bezpečnost na úvěrovém trhu a zároveň pobídnout banky k půjčování peněz na investice. Firmy také dostanou zálohy na peníze z Evropské unie.

Obtížnou situaci zažívá Maďarsko, jehož parlament bude o vládních návrzích jednat dnes. Vzhledem k vysokému zadlužení maďarské ekonomiky bude parlament jednat pouze o přeskupení současných financí v rozpočtu tak, aby pomohly hlavně malým a středně velkým podnikům a podpořily zaměstnanost.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.