Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Středoevropské měny dnes pod tlakem

Investice 10.07.2018 | 17:25 0 Komentářů
Úterý se středoevropským měnám příliš nevydařilo. Maďarská inflace se v souladu s očekáváním poprvé po více než pěti letech přehoupla přes tříprocentní cíl, což trhu žádný impuls nepřineslo. Všechny měny regionu doplatily na silnou korelaci s měnovým párem USD/EUR. Dnešní ne příliš povzbudivá data z Německa a Francie se podepsala na globálním oslabení eura a s tím se svezly i měny v regionu. Kurz koruny se tak dnes vyšplhal až téměř na dosah hladiny 26,00 CZK/EUR.

Tuzemská inflace v červnu vystřelila na 2,5 %

Zatímco dnešní ekonomický kalendář příliš zajímavý nebyl, zítra bude situace naprosto opačná. Dočkáme se totiž klíčových červnových dat inflace a nezaměstnanosti.
Celkově naše odhady ukazují, že průměrná cenová hladina se v červnu zvýšila o 0,3 %, když ji podpořily všechny její hlavní složky. Celková inflace by se tak měla dostat na 2,5 %. Inflace by tak byla nejvyšší od loňského listopadu. Ve své aktuální prognóze (z počátku května) předpokládala ČNB meziroční růst spotřebitelských v červnu pouze o 1,9 %. Skutečnost tak je výrazně nad touto prognózou, což ČNB dává v kombinaci se slabou korunou do ruky munici pro další zvyšování úrokových sazeb.
I když my zatím předpokládáme toto zvýšení až na listopadovém zasedání, vidíme vysokou pravděpodobnost (40 %), že se tak stane již v srpnu. Jádrovou inflaci stimuluje především růst mezd vyplývající z napjatého trhu práce. A červnový podíl nezaměstnaných zřejmě zaznamenal další snížení, a to na 2,9 %. To by znamenalo dosažení nového historického minima.
Jan Vejmělek
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.