Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Strategie minimálního rizika během krizí

Strategie minimálního rizika během finančních krizí vedla v minulosti nejen k ochraně před poklesem na akciových trzích, ale většinou i k překonání inflace. Jak dokládá srovnání vývoje různých aktiv (viz graf v samostatné příloze) během uplynulých krizí, v jednom případě byla strategie minimálního rizika výkonnější než státní dluhopisy. (Roman Dvořák, Pioneer Investments)

Stalo se tak v 70. letech, kdy prudce rostoucí inflace a úrokové sazby brzdily růst cen dluhopisů. Jakmile ale nastal obrat v inflaci na začátku 80. let, státní dluhopisy začaly být proti krizi úspěšnější. Přesto je na některých grafech dobře vidět, jak ceny komodit občas mohly investory vyvést z jistoty, že to tak bude napořád. Během krize v roce 1990 začala inflace nebezpečně narůstat s cenami komodit, což se projevilo i poklesem cen dluhopisů. Naštěstí pro dluhopisy, vychýlení inflace nahoru trvalo jen velmi krátce. K něčemu podobnému pak došlo i během současné krize, kdy FED kvůli komoditní bublině po nějakou dobu váhal se snižováním sazeb. Dočasné přiblížení křivky dluhopisů k inflaci je na grafu jasně vidět.

Funguje i během boomů

Také při akciových boomech je strategie minimálního rizika rozumným řešením. Na některých periodách může být opět výkonnější než státní dluhopisy. Jako například při boomu technologických akcií, kdy se americká ekonomika začala pomalu přehřívat. V polovině roku 2000 se inflace dostala až na 3,7 %, přičemž ještě před rokem byla pod dvěma procenty. Během tohoto období státní dluhopisy skončily pod inflací, strategie minimálního rizika nad ní.

Nižší volatilita než u dluhopisů

Označení strategie minimálního rizika vychází z její velmi nízké volatility, která je nižší než volatilita státních dluhopisů. Ve všech příkladech měla strategie minimálního rizika pro jednoduchost pokaždé stejné složení a váhy jednotlivých indexů nebyly přizpůsobovány úrokovým sazbám a korelacím platným v daném období, což by přesnější výpočet vyžadoval. Obecná strategie byla tvořena ze 70 % indexem 6M CD Inmt (peněžní trh USD), z 25 % indexem Barcap Treasury (vládní dluhopisy USD) a z 5 % indexem S&P500 (americké akcie). Americké trhy byly zvoleny pro ukázku fungování strategie minimálního rizika, protože poskytovaly nejdelší časové řady.

Této strategie je prakticky možné dosáhnout i prostřednictvím podílových fondů namíchaných v daném poměru. Část, kterou má představovat peněžní trh, nemůže ale tvořit peněžní fond, protože ten drží velkou část portfolia ve firemních dluhopisech, ale fond investující do krátkých vládních dluhopisů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.