Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Strach z trvdého přistání čínské ekonomiky měkne

Makro 23.06.2014 | 10:15 0 Komentářů

Globální ekonomika čelí několika často artikulovaným rizikům, mezi něž patřila mimo jiné vojensko-politická situace na východní Ukrajině a zpomalování hospodářského růstu v Číně.

Je potěšitelné sledovat, že zprávy z rusko-ukrajinského konfliktu již nejsou tak alarmující a naopak čínská ekonomika vykazuje přece jenom větší stabilitu. Alespoň to naznačují dnes ráno zveřejněná data o sentimentu čínského průmyslu, kdy index PMI poprvé v tomto roce vyšplhal nad klíčovou úroveň 50 bodů (značící, že konjunktura zrychluje).

Stabilizace na Ukrajině a především zlepšení nálady v čínském průmyslu by mohl být předzvěstí i pro vylepšení měkkých předstihových indikátorů v Německu, s nímž je pupeční šňůrou svázán náš průmysl. Dnes zveřejněné indexy podnikatelských nálad PMI bohužel tento dojem ještě nepotvrdily. Uvidíme nicméně jak zítra dopadne důležitější index německého podnitelského sentimentu – Ifo.

Růst podnikatelských nálad v Německu by byl přitom vítanou zprávou nejen pro českou ekonomiku, ale také pro polský průmysl, kde se nálada v posledních měsících poměrně zřetelně začala zhoršovat, neboť nezanedbatelná část polského exportu byla ukrajinsko-ruským konfliktem evidentně ohrožena. Polští podnikatelé a kapitáni průmyslu však možná nyní přestávají sledovat Ukrajinu a začínají se více věnovat domácí politické scéně. Zde aféry s odposlechy guvernéra centrální banky a nyní i čerstvě ministra zahraničí zjevně ohrožují stabilitu liberálně-tržní vlády premiéra Tuska. V Polsku se tak dokonce začaly skloňovat úvahy o hlasování o důvěře vládě a o eventualitě předčasných voleb. Na ty zřejmě nakonec nedojde, ale podnikatelům v Polsku to asi na náladě nepřidá.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.