Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Strach z řeckého euro-exitu….

Makro 08.01.2015 | 11:50 0 Komentářů

Dolar dál jede vpřed a euro zůstává v defenzivě – měnový pár propadl pod minima z roku 2010. Jedním z hlavních hybatelů zůstává politická situace v Řecku. Před lednovými volbami se trhy těžko zbaví strachu z řeckého exitu a neschopnosti splácet většinu vládního a zahraničního dluhu. Včera řecké výnosy vzrostly o 100 bps a poprvé od poloviny roku 2013 pokořily hranici 10 %.

Ať už vyhraje řecké volby v lednu kdokoliv, bude v jednáních s Trojkou nakonec tahat za delší provaz než v minulosti. Řecko dosáhlo přebytku primárního rozpočtu (rozpočet bez plateb úroků z dluhu) a v přebytku je i vnější bilance.Závislost na financování ze zahraničí tedy není tak kritická jako v roce 2010. I tak by ale jednostranný odpis dluhu a exit z eurozóny pravděpodobně vyvolal vážnou finanční krizi a Řecko by v takovém případě pravděpodobně těžko mohlo zůstat v Evropské unii.

Pravděpodobnější tedy je, že se Řecko s Trojkou dohodne po volbách na určitém uvolnění stávajících podmínek. To již podle agentury Bloomberg připouštějí i někteří němečtí politici. Mohl by být teoreticky zmírněn cíl pro primární přebytek rozpočtu – Řecko by podle stávajících podmínek mělo trvale dosahovat přebytku necelých 5 % HDP. Také si lze představit, že Trojka přistoupí na natažení splatnosti stávajících dluhů v držení oficiálních věřitelů (především EFSF). Těžko ale počítat s tím, že by se zachránci smířili s osekáním dluhu jako takového (jistiny). Výměnou za ústupky by se Athény pravděpodobně musely zavázat k implementaci dodatečných strukturálních reforem – především těch podporující lepší výběr daní. Toto řešení by nakonec bylo nejlepší pro všechny strany. Cesta k němu může být ale hodně složitá a strach z řeckého euro-exitu asi z trhů jen tak nezmizí.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.