Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Stovky výtahů v ČR jezdí 25 let bez revizí. Svět nevěří

Investice 07.10.2010 | 17:17 0 Komentářů

Rozhovor s ředitelem firmy STROS o podivných stavebních zvycích v Česku i úspěších malé firmy v cizině

Sedlčany – Sedlčanská firma STROS se z malé lokální firmy vypracovala na dodavatele výtahů do mnoha zemí světa. Když ovšem její ředitel Ladislav Filip vidí na českých stavbách zařízení se značkou STROS – Sedlčanské strojírny,a.s., místo hrdosti je mu někdy spíše úzko.
„V České republice jezdí stovky stavebních výtahů o nosnosti 600 a 1000 kilogramů, které naše firma vyrobila před 25 – 30 lety,“ říká Filip. „Výtahy pořád fungují, protože český člověk je šikovný a nějak je udrží v provozu. Ale my si lámeme hlavu, jak to jejich provozovatelé dělají z hlediska bezpečnosti a hrozíme se toho, že by jednoho dne mohl nějaký výtah spadnout. Jednak, následky můžou být tragické, a pak, na starém výtahu bude napsáno logo STROS. Jenže co s tím my budeme mít společného?“
Aktuálně.cz: Snad ty výtahy někdo kontroluje?
Jistě, tyto staré stavební výtahy, které vidíme na ulicích nebo na stavbách, snad revizní kontroly za sebou mají, ale někdy je až obdivuhodné, že se nějaký revizor pod takový výtah podepíše. Totiž, je povinností poslat každé tři roky zásadní součástku výtahu, kterou je tzv. zachycovač, k výrobci. Ten by měl tento brzdný systém rozebrat, otestovat, opravit, seřídit a poslat zpět. Každé tři roky to dělají odběratelé z Ameriky, z Anglie, z celého světa. Jenom zdejší firmy to nedělají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.