Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Stovka největších firem přišla kvůli krizi o miliardy

Investice 17.06.2010 | 10:59 0 Komentářů

Zisk klesl největším firmám o 8,5 procenta, tržby o 15 procent.

Praha – Sto největších českých firem připravila krize v loňském roce o miliardy korun. Jejich zisk i tržby klesly. Vyplývá to z výsledků 16. ročníku žebříčku sta nejvýznamnějších firem České republiky, které ve čtvrtek zveřejnilo sdružení Czech Top 100.
Nejvýznamnější společností v České republice za rok 2009 se podle velikosti tržeb i zisku stal ČEZ. Díky loňským tržbám ve výši 196 miliard korun vystřídal vítěze předchozího ročníku, společnost Škodu Auto. Zisk ČEZu vloni dosáhl 65 miliard korun, první místo v žebříčku firem podle zisku mu i v předchozím ročníku – meziročně si polepšil o více než čtyři miliardy.
Největším zaměstnavatelem loňského roku jsou České dráhy s více než 41 tisíci zaměstnanci. Největším vývozcem zůstává Škoda Auto. Podrobné výsledky podle kategorií najdete v následující grafice.
#grafika1Zisk deseti prvních podniků vloni poklesl proti roku 2008 o dvě procenta, první stovka firem se meziročně propadla o 8,5 procenta. „Příčina je jasná – pokračující ekonomická recese,“ říká Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.