Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Stíhání pěti bývalých manažerů České exportní banky je u konce

BankyInvestice 29.05.2018 | 13:25 0 Komentářů

Po čtyřech letech končí trestní stíhání pěti bývalých vrcholných manažerů České exportní banky. Stíháni byli kvůli úvěru na zakoupení podílů v čínských společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited.

Podle spisu manažeři v říjnu 2009 projednali žádost o úvěr přes 221 milionů korun, který byl uzavřen o tři měsíce později. Získané finance pak dostala společnost ECM China, která byla dceřinou firmou developerské firmy ECM. Následně půjčku firma použila k nákupu dalších dceřiných firem, které přitom patřily pod mateřskou společnost.

Problém je, že podle policie představenstvo banky schválením transakce porušilo stanovy. Úvěr představenstvo tedy schválilo, i když nebyly splněny zákonné podmínky. ECM China Investment se za půjčku zaručila akciemi. V roce 2011 ECM China Investment zkrachovala a o peníze přišla.

V loňském roce se tento případ dostal k soudu, ale ten ho nestihl projednat, jelikož státní zástupce obžalobu stáhl. ČEB se totiž obrátila na rozhodčí soud, který určil, že pojišťovna EGAP musí zaplatit pojištění úvěru, což původně odmítla udělat. Bance prý tak nakonec nevznikla zhruba čtvrtmiliardová škoda, kterou policie popsala.

Zdroj: e15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.