CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

31. 01. 2008

0 komentářů

STEM: Občané České republiky jsou připraveni na reformu

 


 

Agentura STEM se při svém průzkumu dotazovala na názory lidí na čtyři oblasti, ve kterých probíhají nebo jsou připravovány reformy a podstatné změny: daně, penzijní systém, zdravotnictví a školství. Výsledky ukazují, že většina české veřejnosti je na tyto reformy připravena nebo je s jejich nutností smířena.

Potřeba reformovat daňový systém je vnímána pozitivně 77 % našich občanů bez ohledu na věk, pohlaví a vzdělání. Důraz na realizaci daňové reformy kladou zejména podnikatelé a živnostníci (87 %), tedy profesní skupiny, jejichž daňové zatížení se díky rovné dani sníží nejvíce.

Postoje k daňové reformě jsou dále velmi výrazně ovlivňovány politickou orientací lidí: podporu má především mezi pravicově naladěnými občany, a tudíž i mezi stoupenci ODS.

Tabulka 1: Souhlasíte s nutností reformy v těchto oblastech?

Nejsilněji je vnímána potřeba změn v daňové oblasti, kde reformnímu úsilí vyjadřuje podporu 77 % občanů, a ve zdravotnictví (74 %). Méně naléhavě, ale stále většinově je vnímána potřeba reformovat penzijní systém, kterou podporuje 66 % občanů. Souhlas s nezbytností změn ve školství vyjadřují necelé dvě třetiny (61 %) lidí.


Více než dvě třetiny občanů považují penzijní reformu za jeden z nejdůležitějších úkolů, s nímž se naše země musí v nejbližší době vypořádat. Necelá čtvrtina lidí vyjadřuje tento názor velmi rezolutně. Názory na tuto oblast reformního úsilí diferencuje pouze věk, přičemž nejdůrazněji je penzijní reforma požadována lidmi, kteří překročili pětačtyřicítku, tedy věkovou hranici, za níž se důchod jeví již jako reálná perspektiva jejich života.Tabulka 2: Považujete reformu penzí za jeden z nejdůležitějších úkolů?

 Nicméně za poslední tři roky míra souhlasu s daňovou reformou poklesla z 86 % (leden 2005) na 77 % (leden 2008) a naopak stoupl podíl lidí, kteří se k ní vyjadřují spíše váhavě.

Tyto změny v preferencích lze připsat rostoucí životní úrovni respondentů a tedy slabšímu uvědomění nutnosti reforem.

Zdroj: STEM


 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *