Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Stavební spořitelny sebraly odvahu, půjčí i na lednici

Investice 15.04.2015 | 07:04 0 Komentářů

Spořitelny teď půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry.

Stavební spořitelny sebraly odvahu, půjčí i na lednici

Praha – Stavební spořitelny nově půjčují i na věci, na které dříve peníze nedávaly. Poskytují například úvěry na nábytek nebo běžné spotřebiče jako třeba ledničky či pračky. V budoucnu by rády půjčovaly třeba i na studium.

Kvůli rekordně levným hypotékám totiž lidé o úvěry od stavebních spořitelen ztrácejí zájem. Zatímco hypotéku lze nyní sehnat s úrokem pod dvě procenta, u půjčky od spořitelny jsou to v průměru o dvě až čtyři procenta víc.

Spořitelny se to snaží zvrátit tím, že nově půjčují i na věci, na něž si lidé zatím museli brát spotřebitelské úvěry. Ty jsou přitom výrazně dražší – sazby v průměru stále přesahují 13 procent.

Stavební spořitelny dosud půjčovaly peníze jen na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti určené k bydlení. Pokud i na nákup věcí, tak jen těch, které byly pevnou součástí bytu či domu – například na zabudované kuchyňské linky nebo spotřebiče. Na spoření totiž jde státní příspěvek a ministerstvo financí kontroluje, na co spořitelny půjčují.

Zákon přitom jasně neříká, na co peníze přesně mohou jít. Spořitelny se však dosud držely zmíněného striktního přístupu, aby se případně nedostaly do rozporu s předpisy. Pod tlakem konkurence hypoték se ale rozhodly pro mírnější posuzování žádostí o úvěr.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.