Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Stavební spořitelny poskytly 2/3 všech úvěrů na bydlení

Stavební spořitelny v loňském roce opět zaznamenaly rekordní výsledky. V roce 2007 poskytly úvěry v celkovém objemu 72,5 miliardy Kč, což je o 40 % více než v roce 2006.

Ze statistik vyplývá, že 68 % klientů čerpající úvěr na bydlení využije nabídky stavebních spořitelen, zbylých 32 % připadá na hypoteční úvěry. Z hlediska objemu na celkovém úvěrování bytových potřeb se úvěry ze stavebního spoření podílí 33 %.

Výše průměrného úvěru v roce 2007 tedy činila 445 385 korun. Meziročně tak vzrostl o více než 112 tisíc korun, respektive o 34 %.Z celkového objemu úvěrů 72,5 miliard Kč půjčily stavební spořitelny nejvíce na rekonstrukce a modernizace  – 46 %. Nové byty a rodinné domy se pořizují ve 14 %, na koupi bytu nebo rodinného domu připadá 27 %.

Nadprůměrný byl loňský rok pro stavební spořitelny také v oblasti uzavřených nových smluv o stavebním spoření, kdy stavební spořitelny uzavřely 579 730 nových smluv s cílovou částkou 170 miliard Kč. U dalších 282 376 smluv klienti svou cílovou částku navýšili, celkem o 71,3 miliardy Kč.


Také letošní rok vypadá pro stavební spořitelny slibně. Za první dva měsíce letošního roku si klienti půjčili u stavebních spořitelen 10,7 miliardy korun, což je opět téměř o 40 % více než ve stejném období roku 2007.

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen

5 komentářů: “Stavební spořitelny poskytly 2/3 všech úvěrů na bydlení”

 1. Loki napsal:

  Když bez problému prochází klamavé reklamy typu neplaťte 5% za hypotéku půjčte si u SS za 3,5% , tak se není čemu divit. Běžný člověk vetšinou ani netuší po kolika letech a za jakých podmínek tu sazbu 3,5% dostane.

 2. Aleš napsal:

  To je divné. Když to počítám tak mi vychází (ideálně), úvěrem ze SS financovat tak 15% nemovitosti a zbytek hypotékou. Nechápu proč 68% klientů přeplácí a živí stavební spořitelny.

  • akovi napsal:

   Já tomu sice nerozumím, ale … nemají „finanční poradci“ z úvěru SS větší provizi než z hypotéky? 🙂

   Samozřejmě jsou tu další možnosti, jako že špatně počítáte vy, nebo že špatně počítají ti klienti, ale jak znám tyhlencty „finanční poradce“, tak tu první možnosat bych úplně nezavrhoval … 🙂

   • Aleš napsal:

    Za výpočty si stojím. Možná to bude tím že je spousta lišáků a díky jedničce a jejím finančním poradcům bydlí přece 2 MIO klientů lépe 🙂

    • akovi napsal:

     Můj komentář si opravdu nečinil nárok na to být komentován, neboť financím opravdu příliš nerozumím… Ale po asi 1 roce návštěv na tomto serveru jsem převědčen, že na otázku „proč se finanční produkt A prodává víc než B“ zní odpověď na 99% nějak jako „protože z toho má finanční poradce vyšší provizi“ 🙂

     Je to neuvěřitelné, je to smutné, je to nepříjemné… ale nejspíš je to tak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.