Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Stavební spoření místo hypotéky? Konec daňových výhod

Investice 20.04.2009 | 08:17 0 Komentářů

Překlenovací úvěr: Pozor na téměř neznámou podmínku v zákoně

Stavební spořitelny lákají: Vyměňte hypotéku za úvěr ze stavebního spoření! Nižší úrokové sazby se ale mohou hodně prodražit. Proč? Přijdete o možnost odpočtu zaplacených úroků od základu daně z příjmů.
Domácnost si může odečíst od základu daně ročně až 300 000 korun zaplacených na úroku z hypotečního úvěru nebo z úvěru ze stavebního spoření. Faktická úspora tak činí až 45 000 korun ročně.
Má to ale háček, spočívající v definici „bytových potřeb“. Pokud totiž refinancujete úvěr na bydlení podruhé, ztrácíte nárok na daňový odpočet. Podrobně jsme o problému psali v nedávném článku Refinancujete hypotéku? Můžete přijít o daňové výhody. 
„Od základu daně lze odečíst úroky z úvěru nebo půjčky, pouze pokud byla použita na financování bytové potřeby uvedené v písm. a) až f) příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů. Úroky z úvěru použitého na splacení úvěru, kterým bylo refinancováno splacení původního úvěru, již odečitatelné nejsou,“ potvrdil Radek Ležatka z oddělení komunikace ministerstva financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.