Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Státní rozpočet vykázal v květnu deficit, poprvé za 17 měsíců

Investice 01.06.2017 | 14:42 0 Komentářů

Hospodaření státního rozpočtu se ke konci května dostalo po 17 měsících do červených čísel. Ministerstvo financí ohlásilo, že rozdíl mezi příjmy a výdaji činil 18,7 miliardy korun. Před rokem v květnu přitom rozpočet vykázal přebytek 22,4 miliardy korun.

Dnešní údaj potvrzuje, že se v letošním roce vládní finance vrací do normálu, kterým je chronický deficit. Loňského mimořádného přebytku dosáhlo Ministerstvo financí pouze díky přílivu peněz z fondů EU, a to zpětně za dříve uskutečněné projekty spolufinancované z Unie.

Letos tento evropský doping chybí. Příjmy z EU a Finančních mechanismů se tak oproti loňskému květnu snížily o 72 miliard korun.

Příjmová stránka rozpočtu je přitom dobrá, pokud se podíváme na daně a sociální pojištění. Výběr prakticky všech daní se v absolutních číslech zvyšuje, a to nad rámec rozpočtového očekávání. U DPH je stejně jako v posledních měsících vidět, že její výběr přesahuje růst makroekonomické základny, což svědčí o přínosech kontrolního hlášení. Hlavním důvodem vyššího inkasa daní je ale podle našich odhadů dynamika ekonomiky, konkrétně trhu práce a spotřeby.

Na výdajové straně je patrný nárůst běžných výdajů, především na sociální dávky a platy státních zaměstnanců. A to přímo z rozpočtu centrální vlády, či prostřednictvím transferů místním rozpočtům (například příspěvky školám na platy učitelů). Kapitálové investice meziročně klesají, pravděpodobně kvůli stále pomalému náběhu nového programového období EU fondů.

V dalších měsících by se mohl schodek rozpočtu snížit. Do státní kasy by totiž měl především v červenci přijít balík daně z příjmu právnických osob.

Na konci roku nadále očekáváme schodek 45 miliard korun oproti schváleným 60 miliardám. Důvodem je vyšší ekonomický růst a inflace, než očekávalo Ministerstvo financí v prognóze, na které je rozpočet založen.

MAREK DŘÍMAL
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.