Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Státní rozpočet je na tom díky reformním krokům lépe

Reformní kroky současné vlády mají pozitivní vliv na vývoj státního rozpočtu. Více peněz připlynulo z nepřímých daní, naopak výdaje na sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti klesly.

Reformní kroky vládní koalice se pozitivně promítly do výsledků hospodaření státu za první letošní čtvrtletí. Státní pokladna meziročně získala jak na straně rostoucích příjmů (daň z přidané hodnoty +3,4 %, daň z příjmu fyzických osob +4 %), tak zároveň došlo k úsporám na výdajové straně (nemocenské a mateřské dávky -5,4 %, přídavky na děti, bydlení, rodičovský příspěvek a podpora nezaměstnanosti -1 %).

Nepříznivým efektem reforem je naopak zvýšování spotřebitelských cen. Inflace na začátku letošního roku dosáhla 7,5% úrovně.

"Přímočará je vazba zvýšení nepřímých daní na inflaci, kterou zvýšily asi o tři procentní body. Na růstu cen se tedy reformy podepisují méně než polovinou. Růst cen snižuje koupěschopnost domácností, což letos povede ke zmírnění růstu reálných tržeb v maloobchodě," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Státní rozpočet skončil za první čtvrtletí ve schodku 13,4 miliardy Kč, což je o 2,1 miliardy více než v předchozím roce. Důvodem byl dřívější (březnový převodem) prostředků na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji. Dále také stát převedl více než 20 miliard korun na účet Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zdroj: iDnes.cz, E15, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.