Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Státní dluh loni dosáhl výše 1,673 bilionu korun

Makro 15.03.2016 | 11:53 1 Komentář

V loňském roce stoupl státní dluh o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. 

Dluh státu se skládá z dluhů vlády a vzniká hromaděním schodků státního rozpočtu, financován je státními dluhopisy, pokladničními poukázkami, přímými půjčkami anebo půjčkami od Evropské investiční banky . Vnitřní zadlužení státu stouplo o 25,8 miliard korun, zahraniční dluh klesl o 16,4 miliardy koruna schodek hospodaření je za loňský rok 62,8 miliardy korun. Na každého občana České republiky tak připadá dluh zhruba 159 tisíc korun.

„Před vytvářením a kumulováním rezerv peněžních prostředků, jsou-li spojeny s úrokovými náklady, jednoznačně preferuji aktivní zapojování maxima volných prostředků státu do centrálního systému řízení likvidity. Nevyužít stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, by ale bylo chybou,“ uvedl v únoru ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK

 

 

 

Jeden komentář: “Státní dluh loni dosáhl výše 1,673 bilionu korun”

  1. Gauner napsal:

    Dluh státu se skládá z dluhů vlády! Občané si půjčují a vláda mrhá miliardami na zbytečnosti.Pak všechny dluhy svalí na občany.Proč nevyužít stavu, kdy jsou občané ochotni platit za půjčky vysoké úroky, že si od státu, bank a dalších lichvářů půjčují, když je okrádat aby platili, není jejich chybou.Přitom žádná vláda nesplatila svůj dluh a živí se dluhem chudáků, kteří mají hluboko do kapsy.Ona si však žije nad poměry a břicha jim rostou závratnou rychlostí, jako když se přidává GMO do plodin, aby populace tloustla.Zvyšuje se kdeco, a populace chudne na jejich účet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.