CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

09. 06. 2008

0 komentářů

Stát zaplatí Nomuře 3,65 miliardy korun, jiné peníze pak bude chtít po ČSOB

 


 

Na základě algoritmu ve smlouvě o smíru mezi ČR a Nomurou bylo vypočítáno odškodnění ve sporu, v němž bylo Česko označeno za viníka už v roce 2006. Ze strany Nomury byla IPB ohodnocena na 68,5 miliard korun, ČR jí ohodnotila na 26,7 miliardy korun.

Původně ČR hrozila povinnost zaplatit až 7 mld. Kč, jelikož ale tribunál stanovil hodnotu IPB v okamžiku převzetí ČSOB na 34,2 miliardy korun, bude nutné zaplatit „pouze“ kompenzaci 2,8 miliardy korun plus úroky (ty ještě nejsou vypočteny). I přesto jde ale druhou nejvyšší sumu, kterou ČR zaplatila při prohrané arbitráži (první je více než 10 miliard zaplacených společnosti CME).

Český stát v roce 2000 uvalil na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. Nomura tvrdí, že podmínky prodeje IPB byly jednostranně nevýhodné.

Výsledek arbitráže bude pro ČR důležitý také v dalším případu, v němž zase stát požaduje peníze kvůli pádu IPB od ČSOB. "ČSOB vždy argumentovala, že IPB v době převzetí neměla žádnou hodnotu. Arbitrážní tribunál nyní stanovil, že hodnota očištěné IPB byla 34,2 miliardy korun. Tuto částku bude ČR v arbitrážním řízení od ČSOB vymáhat," uvedlo MF.

V této věci ale bude probíhat samostatné arbitrážní řízení, což dokazuje i vyjádření ČSOB: „Výsledek této dvoustranné dohody mezi Ministerstvem financí ČR a Nomurou nezakládá pro ČSOB žádné závazky. ČSOB nebyla stranou předchozí arbitráže ani této dohody, která je postavena na zcela jiném právním základě než probíhající spor mezi ČSOB a Ministerstvem financí.“ V této arbitráži se pak bude řešit také požadavek ČSOB vůči státu ve výši 1,7 miliardy korun.
Zdroj : ČTK, Tisková zpráva ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *