Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Stát zajistil firmám zahraniční kontrakty za 6,8 miliardy

Investice 12.02.2015 | 13:29 0 Komentářů

Agentura CzechTrade loni zrealizovala 1559 placených zakázek pro 909 firem. Největší obchody zprostředkovaly kanceláře v Moskvě, Düsseldorfu a Záhřebu.

Stát zajistil firmám zahraniční kontrakty za 6,8 miliardy

Praha – Státní proexportní agentura CzechTrade v loňském roce zrealizovala 1559 placených zakázek pro 909 firem. Počet zakázek se tak meziročně zvýšil zhruba o desetinu. Zahraniční kanceláře agentury pomohly českým výrobcům ke kontraktům za více než 6,8 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl generální ředitel agentury Radomil Doležal.

„V červenci se zahraniční kanceláře vrátily díky rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu zpět do působnosti agentury CzechTrade, která je konečně mohla začít systematicky řídit,“ uvedl Doležal. Od podzimu agentura své služby poskytuje společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a zahraničních věcí prostřednictvím klientského centra pro export.

Zájem o služby kanceláře vzrostl

„Zaznamenali jsme zvýšený zájem o naše služby a českým firmám jsme prostřednictvím zahraničních kanceláří pomohli k zakázkám v hodnotě 6,8 miliardy korun,“ poznamenal Doležal. Pracovníci agentury odpracovali na službách pro české vývozce 42 tisíc hodin, bezmála o pětinu více než loni.

Nejúspěšnějšími pobočkami z hlediska objemu zprostředkovaných obchodů byly loni kanceláře v Moskvě, Düsseldorfu a Záhřebu. Z hlediska počtu úspěšných obchodních případů se nejvíce dařilo zastoupením v Düsseldorfu, Petrohradě a Stockholmu. Zájem o služby zahraničních kanceláří se zvýšil o 3,4 procenta, množství úspěšných zakázek o necelou desetinu. Polovina zakázek byla realizována v posledním čtvrtletí.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) rozhodl loni na jaře, že zahraniční zastoupení ministerstva se po dvouleté integraci do jednotné sítě vrátí pod CzechTrade. Ke konci loňského roku měla agentura v zahraničí celkem 47 kanceláří. České firmy mohly využít služeb agentury ve 41 zemích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.