Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Stát si chce došlápnout na úvěrové firmy. Nahrazování spotřebitelských úvěrů podnikatelskými nejspíš skončí

Investice 19.03.2019 | 13:02 0 Komentářů

Čím dál víc rozšířená praxe, že finanční společnosti lidem půjčují jako podnikatelům nejspíš brzy skončí. Dochází totiž k obcházení zákona o spotřebitelských úvěrech, kdy kvůli špatné bonitě žadatele nelze půjčit komukoli.


Setkáváme se s tím čím dál častěji. Řada lidí se stala součástí švarcsystému a jsou živnostníci. Na základě toho dostanou podnikatelskou půjčku, která není vůbec regulovaná,“ upozorňuje Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Samozřejmě se jedná o kvazipůjčky, protože peníze nejsou využity na podnikání,“ dodává.

U podnikatelských úvěrů nemusejí poskytovatelé půjček hlídat klientovu schopnost splácet, chybí regulace výše pokut, penále nebo sankční zvyšování úvěrů. Za půl roku tak některým lidem za drobné prohřešky narostly zdánlivě nízké úroky až na čtyřnásobek. Pak nastává problém se splácením a nabalují se další penále.

Některé instituce toho zneužívají – nechají někomu udělat živnostenský list a dají mu úvěr, který ani nechtěl,“ uvedl poslanec Patrik Nacher, který kvůli tomu svolal sněmovní podvýbor pro ochranu spotřebitele, aby projednali změnu zákona.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.