CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

03. 06. 2019

0 komentářů

Stát prohlubuje deficit svého hospodaření

 

Státní rozpočet za prvních pět měsíců skončil v deficitu 50,9 mld. Kč, což je v daném období nejhorší výsledek od roku 2012. Na příjmové straně viditelně i nadále zaostává výběr daně z příjmu právnických osob, v menší míře i ostatní hlavní daňové položky s výjimkou pojistného. 

Tuzemská ekonomika roste pomaleji, než s čím počítal původní návrh státního rozpočtu pro tento rok, a to si vybírá svou daň v podobě nižších příjmů. Na druhou stranu květen je pravidelně nejhorším měsícem pro výběr daní vzhledem k načasování výběru některých položek v čele s daní z příjmu právnických osob.

Na straně výdajů však zaostává i investiční aktivita. Pro tento rok byly naplánovány zhruba o 40 mld. Kč vyšší investiční výdaje, které i nadále zůstávají jen na papíře. Za prvních pět měsíců bylo proinvestována pouze čtvrtina těchto prostředků. K tomu se přidávají i nevyčerpané prostředky z minulých let, které je možné investovat. Lze tak očekávat, že se investice rozjedou až v druhé polovině roku, obdobně jako v minulých letech. Na druhou stranu běžné výdaje v květnu vzrostly meziročně o deset procent, což je jen lehce nad schváleným rozpočtem. Ty svým poměrem k celkovému rozpočtu daleko převyšují slabší investiční výdaje a stahují tak státní rozpočet do hlubšího deficitu.

Očekáváme, že se státní rozpočet v následujících měsících svůj deficit zmírní, ale do přebytku se už nedostane. Pro letošek počítáme po třech letech přebytků se schodkem ve výši 30 mld. Kč. Státní rozpočet tak stáhne celé veřejné finance do zanedbatelného deficitu 0,1 % HDP.

František Táborský
Komerční banka

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.