Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Stát prohlubuje deficit svého hospodaření

Investice 03.06.2019 | 17:26 0 Komentářů

Státní rozpočet za prvních pět měsíců skončil v deficitu 50,9 mld. Kč, což je v daném období nejhorší výsledek od roku 2012. Na příjmové straně viditelně i nadále zaostává výběr daně z příjmu právnických osob, v menší míře i ostatní hlavní daňové položky s výjimkou pojistného.

Tuzemská ekonomika roste pomaleji, než s čím počítal původní návrh státního rozpočtu pro tento rok, a to si vybírá svou daň v podobě nižších příjmů. Na druhou stranu květen je pravidelně nejhorším měsícem pro výběr daní vzhledem k načasování výběru některých položek v čele s daní z příjmu právnických osob.

Na straně výdajů však zaostává i investiční aktivita. Pro tento rok byly naplánovány zhruba o 40 mld. Kč vyšší investiční výdaje, které i nadále zůstávají jen na papíře. Za prvních pět měsíců bylo proinvestována pouze čtvrtina těchto prostředků. K tomu se přidávají i nevyčerpané prostředky z minulých let, které je možné investovat. Lze tak očekávat, že se investice rozjedou až v druhé polovině roku, obdobně jako v minulých letech. Na druhou stranu běžné výdaje v květnu vzrostly meziročně o deset procent, což je jen lehce nad schváleným rozpočtem. Ty svým poměrem k celkovému rozpočtu daleko převyšují slabší investiční výdaje a stahují tak státní rozpočet do hlubšího deficitu.

Očekáváme, že se státní rozpočet v následujících měsících svůj deficit zmírní, ale do přebytku se už nedostane. Pro letošek počítáme po třech letech přebytků se schodkem ve výši 30 mld. Kč. Státní rozpočet tak stáhne celé veřejné finance do zanedbatelného deficitu 0,1 % HDP.

František Táborský
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.