Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Stát připustí vícepráce, chystá novelu zákona o zakázkách

Investice 29.04.2014 | 15:28 0 Komentářů

Návrh má také umožnit dokončení výběrového řízení přes to, že se do něj přihlásila pouze jedna firma.

Stát připustí vícepráce, chystá novelu zákona o zakázkách

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj ještě letos připraví technickou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Chce v ní mimo jiné vyřešit problém víceprací. Norma by měla platit od 1. ledna příštího roku.

„Měli bychom upřesnit definici pro připuštění víceprací. Zpřesníme tam také podmínky pro podávání stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Budeme zvažovat, jestli nepřitvrdíme, protože ty stížnosti se často využívají k šikanóznímu výkonu práva, kdy jde čistě o boj mezi konkurencí. Nám to však blokuje evropské peníze,“ upřesnila záměr ministryně Věra Jourová (ANO).

Tendr s jedním uchazečem

Kromě toho ministerstvo zvažuje, že by umožnilo dokončení výběrového řízení, pokud by byla podána jen jedna nabídka. Nyní se musí takový tendr opakovat. „To je jedno z těch kontroverznějších témat,“ připustila šéfka úřadu.

Od příštího roku by měli zadavatelé možnost zadávat zakázky takzvaně „in house“. „Pokud má veřejný zadavatel nějakého sebou zřízeného možného dodavatele, tak by měl možnost zadat si to u něj,“ vysvětlila ministryně Jourová.

Při nástupu do funkce přesně před třemi měsíci přitom Jourová říkala, že technickou novelu resort připravovat nebude, soustředit se měl pouze na přípravu celého nového zákona. Dílčí novelu chtěla nechat na poslancích. Nakonec si to ale rozmyslela. „Rádi bychom to měli pod kontrolou,“ podotkla ministryně.

Už ne pouze nejnižší cena

Kromě toho ministerstvo pro místní rozvoj stále pracuje na zcela novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, který vychází z nové evropské směrnice. Zadavatelům veřejných zakázek tato směrnice Evropského parlamentu umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace.

„Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti,“ prohlásil zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella.

Jourová sdělila, že chce do konce letošního roku připravit paragrafové znění zákona. Platit by měl od 1. ledna 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.