Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Stát může převzít problémové banky, potvrdil Klaus

Investice 18.08.2009 | 11:20 0 Komentářů

Prezident podepsal protikrizovou novelu zákona o bankách

Praha – Stát bude moci v budoucnu přebírat banky, které se ocitly ve vážných finančních potížích. Prezident Václav Klaus dnes podepsal protikrizovou novelu zákona o bankách, jejímž hlavním cílem je zavedení účinných nástrojů pro případ bankovní krize.
Vláda zákonem reagovala na současné turbulence na finančních trzích spojené s hospodářskou a finanční krizí. Novela například zjednodušuje proces navýšení kapitálu banky nebo umožňuje centrální bance pružněji reagovat na problémy bank.
Podle ministra financí Eduarda Janoty jde o preventivní opatření pro případ, že by nastala krizová situace. Převzetí banky státem označil ale za krajní řešení v případě, že by na trhu nebyla žádná soukromá banka, která by byla ochotna problémový finanční ústav převzít.

Čtěte také:#obj_1059 Jak jsou chráněny vklady v bankách? Většina lidí neví#obj_1059 Finanční arbitr pomohl jen zlomku lidí. Nemá kompetence#obj_1059 Fond chce lepší ochranu menších investorů. Peníze chybí
Zákon mimo jiné zavádí takzvaný koncept bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Převod se uskuteční za náhradu, která bude určena na základě nezávislého ocenění, uvedl již dříve Janota.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.