Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Stát letos zadal o polovinu více zakázek, neumí je dokončit

Investice 16.10.2014 | 12:51 0 Komentářů

Nejvíce zakázek přibývá ve stavebnictví, odborníci se ale obávají, že firmy nebudou mít dostatek kapacit.

Stát letos zadal o polovinu více zakázek, neumí je dokončit

Praha – Státní správa za letošních devět měsíců vypsala veřejné zakázky v hodnotě 249 miliard korun. To je o 46,3 procenta více než loni, vyplývá z nejnovější analýzy společností CEEC Research, NESS a Komory administrátorů veřejných zakázek.

Úřady za tři čtvrtě roku vypsaly celkem 6883 výběrových řízení, což je meziroční růst o 20,4 procenta. „Výběrových řízení podstatně přibylo, také jsou v průměru objemově větší. Navíc se očekává další výrazné zintenzivnění nových výběrových řízení zejména ve stavebnictví. Problémem by paradoxně mohl být nedostatek kapacit, který je v některých regionech vidět už nyní, a to u části železničních staveb,“ uvedl ředitel analytické společností CEEC Research Jiří Vacek.

Úspěšně je dokončena jen třetina tendrů

Růst počtu i finanční hodnoty výběrových řízení potvrzuje obchodní ředitel projektové společnosti Valbek Lukáš Hruboň. „Právě připravujeme 25 nabídek pro Ředitelství silnic a dálnic ČR na největší stavby v republice (dálnice a rychlostní komunikace) v celkové hodnotě předpokládaných cen zhruba 900 milionů korun. Věříme, že zadávací řízení nebude trvat stejně dlouho jako v předchozích dvou případech,“ podotkl Hruboň s tím, že pokud nebudou dlouhé průtahy se zadáním, budou mít všichni projektanti co dělat. „Což by bylo dobré znamení pro celý trh stavebnictví,“ dodal.

Problémem zůstává výběr vítěze a definitivní podepsání smlouvy, což se považuje za zadanou zakázku. Z nových zakázek, o které se mohly firmy od začátku roku ucházet, byla úspěšně ukončena jen třetina z oznámených tendrů, tedy zakázky za 85,3 miliardy korun. Pětina (19 procent) výběrových řízení a desetina (11 procent) celkového finančního objemu oznámených zakázek za 27,5 miliardy korun byla později zrušena.

„V letošním roce jsme zaznamenali znatelný nárůst zakázek na výstavby a rekonstrukce od veřejných investorů. Prodleva mezi vypsáním a samotným zadáním zakázky je často bohužel až příliš dlouhá. Za jeden z největších nešvarů veřejných zakázek na stavební práce ale považuji soutěžení na nejnižší cenu. To má většinou vliv na kvalitu i ekonomičnost projektu a poškozuje české stavebnictví jako celek,“ potvrdil obchodní a marketingový ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner.

Počet zakázek zvýšila ČePro

Celkem státní správa a její organizace od ledna do konce září zadala 9580 zakázek, o 14,5 procenta meziročně méně. To je však ovlivněno nárůstem limitu pro zakázky na dvojnásobek. Hodnota těchto zadaných zakázek meziročně vzrostla o 46 procent na 278,6 miliardy korun.

Výsledky jsou ovlivněny nárůstem zakázek společnosti Čepro, které jsou meziročně dvojnásobné. Bez poloviny zakázek Čepro by zadané zakázky v lednu až září vzrostly o 34,4 procenta. Po odečtení úvěru 29 miliard korun firmy NET4GAS je růst objemu 18,8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.