Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Stát hospodařil v dubnu s vyrovnaným rozpočtem

Makro 02.05.2018 | 15:51 0 Komentářů

Stát hospodařil v prvních čtyřech měsících tohoto roku s téměř vyrovnaným rozpočtem (+0,8 mld. Kč). Ve stejném období předchozího roku byl přebytek rozpočtu 6,3 mld. Kč. Po očištění o platby z EU by byl schodek ve výši 7,8 mld. Kč.

Příjmy státu činily 442,2 mld. Kč. Oproti stejnému období loňského roku se tak příjmy zvýšily o téměř 35 mld. Kč. Celkové výdaje v tomto období vzrostly meziročně o 40,4 mld. Kč na 441,5 mld. Kč.

Za zhoršením hospodaření státu stojí vyšší výdaje na financování společných programů ČR a EU a zároveň výrazně vyšší výdaje na investice, které v posledních dvou měsících dohánějí slabší začátek roku. I přes to stát stále nenaplňuje výdaje v míře, jakou si naplánoval pro tento rok. Pro rok 2018 byl schválen rozpočet s deficitem 50 mld. Kč.

Začátek roku je typicky příznivý pro hospodaření státu v následujících měsících by se mělo postupně zhoršovat. Počítáme, že vzrostou výdaje v souvislosti s vyššími investicemi i díky nutnosti dočerpat cca 40 mld. Kč z fondů EU do konce tohoto roku. Negativně se na hospodaření také promítnou vyšší výdaje na dluhovou službu způsobené růstem úrokových sazeb na trhu. Dále také očekáváme, že bude pokračovat tlak na vyšší růst platů některých státních zaměstnanců a navyšování starobních důchodů.

Pokračující příznivé makroekonomické prostředí stále podporuje vyšší výběr daní, na kterých stát vybral o 26,1 mld. Kč více než za stejné období loňského roku. Nejvíce stát vybral tradičně na platbách pojistného na sociální zabezpečení (o 15,5 mld. Kč více), přičemž na daních z příjmu fyzických osob o 4,2 mld. Kč více. Státní pokladna také inkasovala na DPH o 3,9 mld. Kč více než v předchozím roce.

Běžné výdaje státu vzrostly ve stejném období o téměř 32,2 mld. Kč a to opět především z důvodu vyšší platby samosprávním celkům (+9,3 mld. Kč) zejména v důsledku zvyšování mezd státních zaměstnanců schváleného v závěru minulého roku. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšily výdaje na investice, které však stále zaostávají za plánem.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.