Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Stát hospodařil od ledna do července s nejlepším výsledkem v historii

Makro 03.08.2015 | 16:09 0 Komentářů

Stát hospodařil ke konci července s přebytkem 25,7 miliard korun. Jde o nejlepší výsledek za prvních sedm měsíců roku od vzniku České republiky. Výsledek ovlivnily především vyšší příjmy státního rozpočtu, které potlačily vliv meziročního růstu celkových výdajů.

Příjmy z Evropské unie vzrostly meziročně o 49,3 miliardy korun. Nárůst o 12 miliard korun zaznamenaly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, na dani z příjmů právnických osob vybral stát o 5 miliard korun více než před rokem.

„Z pohledu struktury je hlavní, že do rozpočtu plyne více daňových příjmů. Především výběr DPH byl v samotném červenci velmi úspěšný. Na účty vlády připlulo zhruba 29 miliard korun. To je o zhruba 10 miliard korun více, než je  průměr za posledních pět let. Celkově jsou sice příjmy z DPH stále nižší než loni, to se ale může změnit už v příštím měsíci. Za celý rok tak rozhodně očekáváme překonání výběru DPH z loňského roku,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Přebytek státního rozpočtu v příštích měsících nevydrží. Státní rozpočet počítá pro letošní rok se schodkem 100 miliard korun. „V druhé polovině roku by se mělo hospodaření státního rozpočtu přehoupnout do deficitu. Jeho konečná výše bude záviset především na tom, jakým tempem bude stát vyplácet dotace z evropských fondů. Na základě posledních údaj se zdá, alespoň prozatím, že by nakonec schodek mohl být nižší než plánovaných 100 mld. korun,“ dodal Marek Dřímal.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.